Öğretmenlerin yöneticiye duydukları güven ile okula bağlılık düzeyi arasındaki ilişki (Ordu ili örneği)
The relationship between teachers' trust in the administrators andthe level of attention to the school (Ordu province example)
  1. Tez No: 770987
  2. Yazar: RECEP EKİM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EROL ATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Öğrenciler ve öğretmenler eğitim ve öğretimin temel yapı taşları olup öğrenme ve öğretme faaliyetlerinin asli unsurunu oluşturmaktadır. İnsan odaklı bir gelişim ve değişim gösteren süreç içerisinde işin asıl mutfağında bulunan öğretmenlerin okulun ve öğrencilerin başarısında önemli rolü bulunmaktadır. Öğretmenlerin motivasyonlarını en üst seviyede tutması, öğretmenlik mesleğini severek ve isteyerek yerine getirmesi, birbirleriyle işbirliği ve uyum içerisinde çalışması, üstün gayret göstermesi eğitim öğretimin başarıya ulaşmasında etkili olmaktadır. Bu araştırmanın amacı öğretmenlerin yöneticiye duydukları güven ile okula bağlılık düzeyi arasındaki ilişkinin ortaya konularak öğretmenlerin örgütsel bağlılıkları üzerinde etkisi olduğu varsayılan yöneticiye duyulan güven unsurunun geliştirilmesine ve böylece örgütsel bağlılığın güçlenmesine katkı sağlamaktır. Yöneticisine güvenmeyen bir öğretmenin bu sebeple örgütsel bağlılığının olumsuz etkilenmesi birçok olumsuz sonucu ortaya çıkarabilir. Öğretmenin o okulda zoraki çalışması, okula karşı soğukluk oluşması, isteksiz ders anlatması, okulun ve öğrencinin başarısına olumsuz etkileri, ilk fırsatta o okuldan uzaklaşmak istemesi, okulda istenmeyen çatışmalar ve dedikodu ortamının oluşması gibi istenmeyen durumlar oluşabilir. Bu sebeple öğretmenlerin örgütsel bağlılıklarını güçlendirecek olan yöneticiye güven unsuru ile ilişkisinin ortaya konulması eğitim ve öğretim faaliyetlerinin amacına ulaşması için önemli görülmektedir. Bu araştırma bilimsel araştırma yöntemlerinden nicel araştırma yöntemi kullanılarak ilişkisel tarama modeline uygun şekillendirilmiştir. Araştırmanın evrenini 2021-2022 eğitim öğretim yılında Ordu ilinde kamuda farklı kademelerde görevli 9807 öğretmen oluşturmaktadır. Basit tesadüfi örnekleme yoluyla seçilen 437 öğretmen ise araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla üç kısımdan oluşan anket formundan yararlanılmıştır. Anket formunun birinci bölümde demografik bilgilerin yer aldığı ''Kişisel Bilgi Formu'' bulunmaktadır. İkinci bölümde öğretmenler tarafından yöneticiye duyulan güven düzeyinin tespiti için İslamoğlu, Birsel ve Börü (2007) tarafından geliştirilmiş olan“Yöneticiye Duyulan Güven Ölçeği‟ bulunmaktadır. Üçüncü bölümde ise Dağlı, Elçiçek ve Han (2018) tarafından Türkçe'ye uyarlanmış olan ”Örgütsel Bağlılık Ölçeği“ bulunmaktadır. Araştırma verileri SPSS 26.0 programının yardımıyla analiz edilmiştir. Veriler analiz edilirken, frekans, aritmetik ortalama, standart sapma, ilişkisiz grup ”t" testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Welch Anova, post-hoc teknikleri, korelasyon ve regresyon analizi yapılmıştır. Verilerin analizi sonucunda ulaşılan bulgulara göre öğretmenlerin yöneticiye duydukları güvenin algı düzeyinin çok yüksek seviyede, örgütsel bağlılık düzeylerinin ise yüksek seviyede olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenlerin yöneticiye duydukları güven algılarının cinsiyet, yaş, mesleki kıdem, eğitim seviyesi, okulun yatılılık durumu değişkenine göre ölçeğin alt boyutları ile toplam boyutunda anlamlı bir fark bulunmazken okul kademesi, okuldaki öğretmen sayısı ve okul türü değişkenine göre ölçeğin bazı alt boyutları ile toplam boyutunda farklılıklar tespit edilmiştir. Örgütsel bağlılık düzeylerinin yaş, mesleki kıdem, okuldaki öğretmen sayısı, okul türü değişkenine göre ölçeğin alt boyutları ile toplam boyutunda anlamlı bir fark bulunmazken cinsiyet, eğitim seviyesi, okul kademesi ve okulun yatılılık durumu değişkenine göre ölçeğin bazı alt boyutları ile toplam boyutunda farklılıklar tespit edilmiştir. Öğretmenlerin yöneticiye duydukları güven algı düzeylerinin toplam puanları ile örgütsel bağlılık düzeylerinin toplam puanları arasında istatistiksel açıdan orta düzeyde, pozitif yönde anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Yapılan regresyon analizi sonucuna göre ise öğretmenlerin yöneticiye duydukları güvenlerinin örgütsel bağlılıklarını % 14 oranında yordadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Students and teachers are the basic building blocks of education and training and constitute the essential element of learning and teaching activities. In a process of human-oriented development and change, the teachers in the main kitchen of the business have an important role in the success of the school and the students. Keeping the motivation of teachers at the highest level, fulfilling the teaching profession lovingly and willingly, working in cooperation and harmony with each other, and making superior efforts are effective in achieving the success of education. The aim of this research is to reveal the relationship between teachers' trust in the administrator and the level of commitment to the school and to contribute to the development of the trust in the administrator, which is assumed to have an impact on the organizational commitment of the teachers, and thus to strengthen the organizational commitment. The negative impact of a teacher who does not trust his administrator and his organizational commitment for this reason can have many negative consequences. Undesirable situations such as the teacher's forced work in that school, coldness towards the school, reluctant teaching, negative effects on the success of the school and the student, wanting to move away from that school at the first opportunity, unwanted conflicts and gossip environment in the school may occur. For this reason, it is considered important to reveal the relationship of teachers with the element of trust in the administrator, which will strengthen their organizational commitment, in order to achieve the purpose of education and training activities. This research is shaped in accordance with the relational screening model by using quantitative research method, one of the scientific research methods. The target population of the study consists of 9807 teachers working at different levels in the public sector in Ordu in the 2021-2022 academic year. 437 teachers selected through simple random sampling constitute the sample of the research. In the study, questionnaires consisting of 3 sections were used as a data collection tool. In the first part of the survey form, there is a“Personal Information Form”with demographic information. In the second part, there is the“Scale of Trust in the Administrator”developed by İslamoğlu, Birsel and Börü (2007) to determine the level of trust placed by teachers in the administrator. In the third part, there is the“Organizational Commitment Scale”adapted to Turkish by Dağlı, Elçiçek and Han (2018). The data obtained in the study were analyzed with the help of SPSS 26.0 program. While analyzing the data, frequency, arithmetic mean, standard deviation, unrelated group“t”test, one-way analysis of variance (ANOVA), Welch Anova, post-hoc techniques, correlation and regression analysis were used. According to the findings obtained as a result of the analysis of the data, it was determined that the perception level of the teachers' trust in the administrator was at a very high level and the organizational commitment levels were at a high level. While there was no significant difference in the sub-dimensions and total dimensions of the scale according to the gender, age, professional seniority, education level, boarding status variable of the teachers' trust in the administrator, some sub-dimensions and total dimensions of the scale were found according to the school level, the number of teachers in the school and the school type variable. While there was no significant difference in the sub-dimensions and total dimensions of the scale according to the age, professional seniority, number of teachers in the school, school type variable, some sub-dimensions and total dimensions of the scale were found according to the variable of gender, education level, school level and boarding status of the school. A statistically moderate, positively significant relationship was found between the total scores of teachers' trust perception levels in the administrator and the total scores of organizational commitment levels. According to the results of the regression analysis, it was found that the teachers' trust in the administrator predicted their organizational commitment by 14%.