Ambulans çalışanlarının ergonomik risk analizine göre kas iskelet sistemi rahatsızlıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of muscular system disorders according to ergonomic risk analysis of ambulance workers
- Tez No: 770993
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZARBOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Health Care Management, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği ve Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma 112 ASHİ (Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu) çalışanlarının sahada ve ambulans içinde maruz kaldıkları fiziksel zorlanmaların ve kas iskelet sistemi rahatsızlıklarının vücutta en fazla etkilediği bölgeyi saptamak amacıyla yapılmıştır. Personelin, sahada ve ambulans içinde en sık yapmış olduğu işlemler gözlemlenmiş ve fotoğraflanmıştır. Kas-iskelet rahatsızlıkları için Cornell anketi, risk düzeylerini belirlemek için de REBA yöntemi kullanılmıştır. Cornell anketi Trabzon ilinin doğu bölgesindeki 12 adet ASHİ (Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu)' de çalışan 80 personele uygulanmıştır. REBA uygulamasında ise, sahada çalışan iki sağlık personelinin yapmış olduğu işlemler fotoğraflanarak risk düzeyleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the most affected area in the body by the physical strains and musculoskeletal system disorders that 112 ASHI (Emergency Health Services Station) employees are exposed to in the field and in the ambulance. The most frequent actions of the personnel in the field and in the ambulance were observed and photographed. The Cornell questionnaire was used for musculoskeletal disorders and the REBA method was used to determine risk levels. The Cornell questionnaire was applied to 80 personnel working in 12 ASHI (Emergency Health Services Stations) in the eastern region of Trabzon. In the REBA application, the risk levels were calculated by photographing the procedures performed by two health personnel working in the field.