Postmortem dokularda mikrobiyal DNA degredasyonu
Microbial DNA degradation in postmortem tissues
  1. Tez No: 770992
  2. Yazar: ÖZGÜR SEVİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇAKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Deprem, sel ve tsunami gibi doğal felaketlerle veya başka nedenlerle ölüp, kimliği fiziksel olarak tespit edilemeyen cesetlerin kimliklerinin kesin bir şekilde tespit edilebilmesine olanak sağlayan Otozomal STR DNA analizi tüm dünyada ve ülkemizde yaygın olarak yapılan testtir. Bu gibi olaylarda bulunan cesetlerdeki DNA genellikle yüksek düzeyde degredasyona ve hasara uğramakta, bu nedenle cesetlerin kimliklendirilmesi ve yakınlarına hızlı bir şekilde teslim edilmesi süreci uzatmaktadır. DNA hasarına en çok neden olan etkenler cesette ve çevrede bulunan mikroorganizmaların salgıladığı enzimlerdir. Mikroorganizmaların çoğaldığı postmortem bir biyolojik örneğe DNA analiz metotları uygulandığında degredasyondan dolayı doğru ve kesin sonuçların alınması zordur. Mikrobiyal enzimler DNA'nın hasara uğramasına, PCR amplifikasyonunun yetersiz veya hiç olmamasına böylece DNA elekrofereogramındaki pik seviyelerindeki düzensizliklere, anlamsız ve eksik piklerin görülmesine neden olmaktadır. MALDI-TOF MS mikroorganizma tanımlanmasında kullanılan hızlı, pratik, ekonomik, doğru sonuç veren yeni bir yöntemdir. MALDI-TOF MS yöntemiyle yaptığımız çalışmalarda DNA profili kısmi olarak tespit edilmiş olan postmortem dokularda Proteus sp. Lactobacillus sp. Streptecocuss sp. Bacillus sp.türü bakterilerin yüksek miktarlarda olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Autosomal STR DNA analysis is a common test in the world and in our country, which enables the determination of the exact identity of the bodies that cannot be physically identified due to disasters such as earthquakes, floods, tsunamis, and various other reasons. The DNA in the corpses found in such events is generally highly degraded and damaged, so it becomes difficult to identify the bodies and deliver them quickly to their relatives. The most common causes of DNA damage are enzymes secreted by microorganisms in the body and the environment. When DNA analysis methods are applied to a postmortem biological sample where microorganisms multiply, it will be difficult to get accurate and precise results due to degradation. Microbial enzymes will cause damage to the DNA, insufficient or no PCR amplification, thus irregularities in the peak levels of the DNA electropherogram, and insignificant and incomplete peaks. MALDI-TOF MS is a fast, cheap, and accurate method for microorganism identification. In our studies with MALDI-TOF MS method, in postmortem tissues whose DNA profile was partially determined, Proteus sp. Lactobacillus sp. Streptecoccus sp. Bacillus sp. type bacteria were found to be in high amounts.