Tarım makinalarında yenileme zamanlarının belirlenmesinde kullanılacak bilgisayar programlarının geliştirilmesi
Developing a computer program for determination of some farm machinery replacement time
  1. Tez No: 77101
  2. Yazar: SÜREYYA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİM IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Tarım makinalarının yenilenme zamanının belirlenmesi kararı, en önemli işletmecilik kararlarından birisidir. İşletmede bu amaçla tutulmuş gider kayıtlarının bulunmadığı durumlarda, yenileme kararının alınmasını kolaylaştıracak en akılcı işlem, uygun analitik yöntemlerle işletmedeki bir makinanın optimum yenileme zamanının tahmin edilmesidir. Bu çalışmada; tarım makinalarının ekonomik kullanımını sağlayacak yenileme kararının verilmesinde; optimum yenileme zamanının tahmin edilmesini sağlayacak bir yöntem ve GWBASIC programlama dilinde yazılmış bir kişisel bilgisayar programı geliştirilmiştir. Oniki farklı tarım makinası için programın çalıştırılma sonucunda, ülkemiz ekonomik koşullarına bağlı olarak, yenileme zamanı değerleri, tek çeker tarım traktörü için 12-16 yaş, çift çeker tanm traktörü için 9-13 yaş, toprak frezesi için 12- 15 yaş, tahıl ekim makinası için 14-18 yaş, kendi yürür biçerdöverde için ise 14-17 yaş arasında değiştiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Determination of replacement time for a farm machinery is one of the most important management decisions. Replacement decisions can be made by developing the convenient analytical methods if the cost records was not available for the estimation of the optimum replacement time. In this study, a method and PC program written by using GWBASIC were developed in order to decide the optimum replacement time. After having run the program for 12 different agricultural machinery, it was obtained that the optimum replacement time for a tractor, rotary tiller, drilling machine and combine harvester were 12-16,9-13 years (for 2 WD and 4 WD, respectively) 12-15 years, 14-18 years and 14-17 years respectively depending on economical conditions in Turkey. n