Çukurova bölgesi koşullarında kafkas (Apis mellifera caucasica), Muğla (Apis mellifera anatolica) ve Karniol (Apis mellifera carnica) arı genotiplerinde arı sütü üretim yöntemleri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 77100
  2. Yazar: NURAY KALE ŞAHİNLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KAFTANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma Çukurova Bölgesi koşullarında arı sütü üretiminde kullanılan başlangıç kolonilerinin ana arılı veya ana arısız olmasının, beslemenin, transfer edilen larva yaşının, yüksük tipinin, mevsimin ve genotipin tutma oranları ve arı sütü üretimine etkilerini araştırmak amacıyla yürütülmüştür. Ana arısız başlangıç kolonilerinde tutma oranlarının ve arı sütü üretiminin ana arılı kolonilere oranla sırasıyla % 9.58 ve % 17.58 oranında daha fâzla olduğu saptanmıştır. Proteince zengin ek yemlerle beslemenin arı sütü üretimini % 16.5 oranında artırdığı belirlenmiştir. Ana arısız üretim kolonilerinde, 1, 2 ve 3 günlük larvalarda tutma oranlan sırasıyla % 91.7± 1.42, % 89.0 ± 1.42 ve % 80.1±1.34, ana arılı üretim kolonilerinde ise sırasıyla % 68.4 ± 1.42, % 66.7 ± 1.16, % 60.0 ±1.14 olarak bulunmuştur. Aynca transfer edilen larva yaşının artmasıyla arı sütü veriminin düştüğü belirlenmiştir. Balmumu yüksüklerle plastik yüksükler tutma oranı ve arı sütü üretimi bakımından karşılaştırılmış, balmumu yüksüklerde tutma oranının % 35.8 daha fazla, plastik yüksüklerdeki arı sütü üretiminin ise balmumu yüksüklere oranla % 18.5 oranında daha fazla olduğu gözlenmiştir. Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında yapılan larva transferlerinde tutma oranlarının ve arı sütü üretiminin Nisan ayında en yüksek olduğu diğer aylarda göreceli olarak azaldığı saptanmıştır. Kamiyol {Apis mellifera carnica) Muğla (Apis mellifera anatoliaca) ve Kafkas (Apis melifera caucasicd) arılarının ana arısız kolonilerde tutma oranlan ve arı sütü verimleri karşılaştırılmıştır. Kamiyol arılarında tutma oranları ve arı sütü verimleri Muğla arılarından sırasıyla % 7.9 ve % 14.46 oranında daha yüksek, Kafkas arılarından ise sırasıyla % 16.73 ve % 86 daha yüksek bulunmuştur. Arı sütünün kimyasal analizi ve arı sütü salgı bezlerinin yapısı incelenmiş ve üretilen arı sütünde, ortalama rutubet oranı, ham protein, invert şeker ve asitliğin sırasıyla % 64.7, % 12, % 15.4 ve 43.5 ml/100 g olarak bulunmuştur. Arı sütü salgı bezleri 1 günlük işçi arılarda daha küçük ve gelişmemiş, 6-12 günlük arılarda tamamen gelişmiş ve yaşlı arılarda ise küçülerek dejenere olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The effects of queenlessness, feeding, the age of the larvae type of the quen cell cup, bee race and season on the acceptance rates of the larvae and royal jelly production were studied in the Çukurova Region of Turkey. The acceptance rates and royal jelly yields were found to be 9.58 % and 17.58 % higher in the queenless cell builders than that of queenright cell builders respectively. Feeding colonies with sugar and pollen substitutes increased the royal jelly production by 16.5 % compared to the syrup fed cell builders. The acceptance rates of 1, 2 and 3 days old larvae were 91.7 ± 1.42 %, 89.0 ± 1.42 % and80.1± 1.34% in queenless colonies and 68.4+ 1.42%, 66.7 ± 1.16 %and 60.0 + 4.79% in queenright colonies respectively. The royal jelly yield also decreased when the age of the larvae increased. The beeswax queen cell cups and plastic cell cups were compared and it was found that the acceptance rates were 35.8 % higher in beeswax cell cup but the royal jelly yield was 18.5 % higher in the plastic cell cups. The acceptance rates and royal jelly yields were higher in April than May, June, July, August and September. There was a gradual decrease in the acceptance rates and royal jelly yield in the following months. Camiolan bees (Apis mellifera camicd) Muğla bees ( Apis mellifera anatoliaca) and Caucasian bees (Apis mellifera caucasica) were compared on the acceptance rates and royal jelly yield in the queenless cell builders. The acceptance rate and royal jelly yields were found to be 7.9 % and 14.46 % higher in Carniol bees than the Muğla bees and they were 19.73 % and 86% higher than Caucasican bees respectively. The chemical analysis of the royal jelly and the structure of the hypophryngeal glands were also studied. The average moisture content, crude proteins, invert sugar and acidity were found to be 64.7 %, 12.0 %, 15.4 % and 43.5 ml/100 g respectively. The hypophryngeal glands were smaller and undeveloped in the 1 day old worker bees fully developed in die 6-12 days old bees. The glands became smaller and sunken in the older (forager) worker bees.