Maide süresinde temizlik el-Bahru'l-Medîd tefsiri örneği
Cleaning during the Maida time example of el-Bahru'l-Medid commentary
  1. Tez No: 771028
  2. Yazar: LEYLA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hakkari Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
İslâm'da temizlik, insanın günahlardan, haramlardan uzak durması ve yaşadığı yeri, bedenini, elbisesini temiz tutması anlamına gelir. İslâm'da temizlik ile ibadet amaçlı temizlik birbirini tamamlar ve birlikte bir anlam ifade eder. Bu sebeple İslâm bilginleri temizliği maddî temizlik, hükmî temizlik ve manevî temizlik şeklinde üç safhalı bir faaliyet olarak görmüşlerdir. Tasavvuf düşüncesinin Fas'taki en önemli temsilcilerinden biri olan Ahmed b. Acîbe'nin altı ciltlik el-Bahru'l- Medîd isimli tefsiri, Kur'an'ın hem zâhirî hem de bâtınî tefsirini ihtiva etmektedir. Çalışmamızda el-Bahru'l- Medîd tefsirinde Maide Suresinin temizlik ile ilgili ayetleri esas alınarak hazırlanmıştır. 120 ayetten oluşan Maide Suresi, 1, 3, 4, 5, 6, 87, 88, 90, 91, 92, 93, 96, 100. ayetleri temizlikle ilgili maddi ve manevi hükümler içermektedir. Çalışmamızda bu ayetlerin el-Bahru'l- Medîd'e göre önce meali verilmiş, daha sonra ayetlerin tefsiri, son olarak da ayetlerin tasavvufi işaretleri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In Islam, cleanliness means keeping away from sins and harams and keeping the place where he lives, his body and his clothes clean. In Islam, cleanliness and cleaning for worship complement each other and mean something together. For this reason, Islamic scholars have seen cleaning as a three-stage activity: material cleaning, legal cleaning and spiritual cleaning. One of the most important representatives of Sufi thought in Morocco, Ahmed b. Acîbe's six-volume commentary named al-Bahru'l-Medid contains both the external and internal interpretation of the Qur'an.“In our study, it has been prepared on the basis of the verses of the Surah Maide about cleanliness in al-Bahru'l-Medid commentary.”The verses 1, 3, 4, 5, 6, 87, 88, 90, 91, 92, 93, 96, 100 of Surat al-Maida, which consists of 120 verses, contain material and spiritual provisions regarding cleanliness. In our study, the meaning of these verses according to al-Bahru'l-Medid is given first, then the interpretation of the verses, and finally the mystical signs of the verses are emphasized.