Akreditasyon sürecinde görev yapan Eğitim Fakültesi öğretim elemanlarının görüşleri: Bir vakıf üniversitesi örneği
Opinions of the Faculty of Education faculty staff working in the accreditation process: A foundation university example
- Tez No: 771034
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL ARİF KIRKIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Üniversitelerde var olan alt yapı, atölye, laboratuvar, hizmet gibi varlıkların kaliteli ürün oluşturulması bağlamında yeterli olup olmadıklarının kurumdan bağımsız ve yetkilendirilmiş bir dernek, örgüt..vb tarafından değerlendirilmesi ve sonuçların raporlandırılması, farklı alanlarda hizmet veren personelin yeterliliklerinin bağımsız ve yetkilendirilmiş bir dernek, örgüt tarafından değerlendirilmesi, kurumların işleyiş süreçlerinde teminat verdikleri yetkinliklerin (çalışan, sistem, çıktı..) yeterliliklerinin ölçülmesi ve onanması gibi ana başlıkları ihtiva eden akreditasyon çalışmalarının ülkemiz yükseköğretim kurumlarında sistemli, gözlemlenebilir ve sürdürülebilir bir şekilde devam etmesi, yükseköğretim kurumlarındaki kalite ve şeffaflık ilkelerinin teminatıdır. Halihazırda ülkemizde ve özel olarak eğitim fakültelerinde devam eden akreditasyon çalışmalarının öğretim elemanları tarafından ne şekilde algılandığı ve katkılarının ne şekilde gözlemlendiği, hangi sorunların tespit edildiği, bu sorunlar için ne tür çözüm önerilerinin üretildiği konularının analiz edilmesi ve bu sonuçların paylaşılması ilerleyen süreçte akreditasyon çalışmalarına yeni başlayacak ve bu çalışmalara devam eden kurumlar için faydalı olacaktır. Türkiye'de üniversitelerde ve özel olarak eğitim fakültelerinde devam eden akreditasyon çalışmaları, sürece dahil olan öğretim elemanları tarafından nasıl algılandığı ve katkılarının ne ölçüde olduğu, süreç aşamasında hangi sorunların tespit edildiği konularının analiz edilmesi ve bu sonuçların paylaşılması ilerleyen süreçte akreditasyon çalışmalarına yeni başlayacak ve bu çalışmalara devam eden yükseköğretim kurumları için destekleyici olacaktır. Bu çalışmanın amacı akreditasyon sürecindeki bir vakıf üniversitesi eğitim fakültesindeki öğretim elemanlarının akreditasyon sürecindeki deneyimleri ile ilgili görüşlerinin alınmasıdır. Bu amaçla İstanbul'da yer alan bir vakıf üniversitesinin eğitim fakültesinde görev yapan öğretim elemanları ile sürece ait deneyimlerin, karşılaşılan sorunların, çözüm önerilerinin ve akreditasyonun katkılarının araştırılması ve bütüncül bir bakış sergilenebilmesi için nitel araştırma yöntemine ve durum çalışması modeline göre yürütülmüştür. Bu çalışmayla, akreditasyon çalışmalarına başlamayı düşünen veya halihazırda süreci devam ettiren kurumlara bir yol haritası çıkartılması planlanmaktadır. Bu bağlamda araştırmanın problemi“Akreditasyon sürecini yaşayan öğretim elemanlarının elde ettikleri deneyimler nelerdir?”şeklinde belirlenmiştir. Akredite olan programların bölüm başkanları, akreditasyon sorumluları ve süreç içerisinde görev alan birer araştırma görevlisiyle görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmeler Microsoft Teams uygulaması üzerinden yürütülerek kayıt altına alınmış ve çözümlemeler ile araştırma tamamlanmıştır. Yürütülen çalışmanın bulguları incelendiğinde incelenen konuya ilişkin dört tema tespit edilmiştir. Ana başlıklarıyla bu temalar; Akreditasyon sürecinde karşılaşılan sorunlar, akreditasyon sürecinde karşılaşılan sorunlara getirilen çözümler, akreditasyon sürecinin katkıları, akreditasyon sürecinde öğretim elemanlarının önerileri olarak tespit edilmiştir. Bu temalar, alt temalar ve kodlara ayrılarak detaylı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
An independent and authorized association, an organization that is independent of the institution and whether the assets such as infrastructure, workshops, laboratories, and services are sufficient in terms of creating quality products and the results are reported, the qualifications of the personnel serving in different fields are evaluated by an independent and authorized association, organization. The continuation of the accreditation studies in a systematic, observable and sustainable manner in the higher education institutions of our country, including the evaluation and approval of the competencies (employee, system, output) that the institutions guarantee during the functioning processes, will be the guarantee of the quality and transparency principles in higher education institutions. Analyzing the issues of how the accreditation studies that are currently going on in our country and the faculties of education are perceived by the faculty members and how their contributions are observed, what problems are identified, what kind of solution proposals are produced for these problems, and sharing these results will begin the accreditation studies in the future. It will be beneficial for institutions that continue these studies. Analyzing the issues of how the accreditation studies currently going on at universities and private education faculties in Turkey are perceived by the academic staff involved in the process and to what extent their contribution is, what problems were identified during the process phase, and sharing these results will begin the accreditation studies in the future. It will be advantageous for higher education institutions to continue their studies. The aim of this study is to determine the experiences of the instructors in the education faculty of a foundation university, which is in the accreditation process, about the accreditation process. The problem statement of the research is“What are the experiences of the instructors who have gone through the accreditation process?”defined as. For this purpose, it was carried out according to a qualitative research method and case study model in order to investigate the experiences of the process, the problems encountered, the solution suggestions and the contributions of accreditation with the teaching staff working in the education faculty of a foundation university in Istanbul and to display a holistic view. When the findings of the study were examined, four themes related to the subject examined were determined. These themes with their main titles; The problems encountered in the accreditation process, the solutions to the problems encountered in the accreditation process, the contributions of the accreditation process, and the suggestions of the instructors in the accreditation process have been identified. These themes were analyzed in detail by dividing them into sub-themes and codes.