Mikorizanın tuz stresi ile büyüme düzenleyicileri arasındaki domates bitkisi üzerindeki etkisi
The effect of mycorrhiza between salt stress and growth regulators on tomato plant
- Tez No: 771036
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YELDEREM AKHOUNDNEJAD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Tuz stresi bitkilerde büyüme ve gelişmeyi olumsuz yönde etkileyen en önemli abiyotik stres faktörlerinden biridir. Tuz stresinin bitkinin jasmonik asit, salisik asit ve mikoriza üzerindeki dengesini nasıl etkilediğini araştırmak amacıyla 36 farklı saksıda çalışmalar yürütülmüştür. Deneme, Şırnak Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümüne ait yetiştirme odasında tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü ve her saksıda 2 tane domates (Nigar F1) fidesi olacak şekilde yürütülmüştür. Gübre olarak Stok A ve Stok B olmak üzere 5'er litrelik besin çözeltisi hazırlanmıştır. İlk besin çözeltisi 1 hafta sonra 200 ml şeklinde verilmiştir. Sonraki besin çözeltileri bitkinin su isteğine göre 2'şer ya da 5'er gün arayla deneme sonuna kadar 150 ml şeklinde verilmiştir. Bitkilere 3 farklı tuz konsantrasyonu (0, 50, 100 mM NaCI) uygulanmıştır. Mikoriza ile tuz stresine maruz bırakılan bitkilere 1,00 mM konsantrasyonlarında olacak şekilde Salisik asit (SA) ve 50 µM konsantrasyonlarında olacak şekilde Jasmonik asit (JA) uygulanmıştır. JA ve SA in yapraktan uygulanması ile besin çözeltisinin kökten uygulanması sonucu domates bitkisinin tuz stresi altında etkisi araştırılmıştır. Denemede yeşil aksam değerlendirilmesi, yaprak sayısı ölçümleri bitki boyunun belirlenmesi (cm), gövde çapının belirlenmesi (mm), yapraklardaki klorofil (SPAD) miktarı (mg/g), yaprak sıcaklığı ( 0C), yaprak oransal nem içeriği (RWC) yeşil aksam taze ve kuru ağırlık oranı ölçülmüştür. Ayrıca mineral element analizi ve kök analizleride yapılmıştır. Çalışmadan elde edilen bütün bulgular değerlendirildiğinde, JA, SA ve mikorizanın domates bitkisinin tuz stresine toleransı açısından umut verici etkilerinin olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Salt stress is one of the most important abiotic stress factors that negatively affect plant growth and development. Studies were carried out in 36 different pots to investigate how salt stress affects the plant's balance on jasmonic acid, salicic acid and my7corrhiza. The experiment was carried out in the growing room of Şırnak University faculty of agriculture, department of horticulture, in a randomized block design with 3 replications and 2 tomato (Nigar F1) seedlings in each pot. As fertilizer, 5 liters of nutrient solution, Stock A and Stock B, were prepared. The first nutrient solution was given 200 ml after 1 week. Subsequent nutrient solutions were given in the form of 150 ml at intervals of 2 or 5 days, depending on the water demand of the plant, until the end of the experiment. Three different salt concentrations (0, 50, 100 mM NaCl) were applied to the plants. Salicic acid (SA) at 1.00 mM concentrations and Jasmonic acid (JA) at 50 µM concentrations were applied to the plants to be exposed to salt stress with mycorrhiza. The effect of the foliar application of JA and SA and the application of the nutrient solution from the root was investigated under salt stress of the tomato plant. Evaluation of green parts in the experiment, measurements of the number of leaves determination of plant height (cm), determination of stem diameter (mm), amount of chlorophyll (SPAD) in leaves (mg/g), leaf temperature (0C), relative moisture content of leaves (RWC) the ratio of fresh and dry weight of green parts was measured. In addition, mineral element analysis and root analysis were also carried out. All findings from the study were evaluated. Showed that JA, SA and mycorrhiza had promising effects in terms of salt stress tolerance of tomato plants.