Trumpizmin küresel ekonomik sisteme muhtemel etkileri
Possible effects of Trumpism on the global economic system
  1. Tez No: 771124
  2. Yazar: SELİN BABAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CAN BAKKALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada küreselleşme kavramı ve küreselleşmenin tarihçesi, geçmişten günümüze kadar olan entegrasyon faaliyetleri ve küreselleşme adına gerçekleştirilen ekonomik ve ticari birlikler ele alınmıştır. ABD'nin Ekonomik küreselleşme ve uluslararası ticarete etkileri ve uyguladıkları politikalar çeşitli dönemler itibariyle irdelenmiştir. Donald Trump'ın 2016 yılında başkan seçilmesi öncesindeki ABD ekonomi ve ticaret politikalarının, Trump döneminden itibaren ve Trump sonrası dönemde geçirdiği değişim, ticaret savaşları ve bu dönemde Dünya ülkeleri ile ABD ilişkileri karşılaştırılarak incelenmiştir. Trump'ın başkan seçilmesinden önceki 10 yıl başlangıç esas alınarak 2021 yılına kadar olan Dünya Bankası ve Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) verileri kullanılarak Trumpizm diye adlandırılan ve Donald Trump'ın ABD başkanlığı döneminde uyguladığı ticaret politikalarının küresel ekonomik sisteme muhtemel olumlu ve olumsuz etkileri analiz edilmiştir. Böylece çalışmada temel olarak Trumpizm kavramının ortaya çıkışı ve küresel ekonomiye muhtemel etkilerini ortaya koymak ve başkan Trump dönemi ekonomi politikalarının olumlu/ olumsuz etkilerini gözlemlemek amacıyla Dünya Bankası verileri kullanılarak ABD, Çin, Avrupa Birliği ve Dünya'da, gayri safi yurtiçi hasıla büyüme, gayri safi yurtiçi hasıla ihracat mal ve hizmetler, gayri safi yurtiçi hasıla ithalat mal ve hizmetler, Cari gayri safi yurtiçi hasıla $ ve Sabit gayri safi yurtiçi hasıla yerel para birimi ortalamaları incelenmiştir. Çalışmada birim kök testi olan Augmented Dickey Fuller (ADF) (1981) testi ve trend içeren serilerde daha güçlü sonuçlar veren Philips Peron (PP) (1988) testi kullanılmıştır. Ayrıca çalışmada kullanılan serilere uygulanan ADF ve PP testlerinin sonuçları ve kullanılan serilere uygulanan Basit Regresyon analizlerinin sonuçları tablo ve grafiklerde belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study,the globalisation concept and the history of globalisation,intergration activities from past to present and economical and commercial unions performed under globalisation are discussed. USA's Economic Globalisation and its effects on international trade and implemented politics have been scrutinized after some different periods.The change of USA's economic and trade politics before Trump was chosen in 2016,after his election and after the Trump period ended,the trade wars and the reationship between the World countries and the USA in this period were compared and analyzed. Based on the beginning of the 10 years before Trump was elected president, the possible positive and negative effects of the so-called Trumpism and the trade policies implemented by Donald Trump during the US presidency on the global economic system have been analyzed using the World Bank and United Nations Conference on Trade and Development ( UNCTAD) data up to 2021. Thus, in the study, GDP growth, GDP export goods and services, GDP import goods and services, Current GDP $ and Constant GDP LCU averages were examined in the USA, China, the European Union and the World using World Bank data in order to reveal the emergence of the concept of Trumpism and its possible effects on the global economy and to observe the positive/negative effects of President Trump's economic policies. In the study, the Augmented Dickey Fuller (ADF) (1981) test, which is a unit root test, and the Philips Platform (PP) (1988) test, which gives stronger results in series containing trends, were used. In addition, the results of ADF and PP tests applied to the series used in the study and the results of Simple Regression analyses applied to the series used are indicated in tables and graphs.