Trumpizm'in Türk ekonomisine etkisi ve disentegrasyon teorisi
The effect of Trumpism on the Turkish economy and the theory of disentegration
- Tez No: 773285
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CAN BAKKALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasındaki ilişkiler, oldukça köklü bir geçmişi olan, iki Dünya Savaşı'nın birlikte kazanılması ve Avrupa kıtasının yeniden inşa edilmesi gibi ortak işbirliği temeli üzerinde şekillenen ilişkilerdir. İki taraf, İkinci Dünya Savaşı sonrasında ekonomik ve güvenlik kurumlarını oluşturarak liberal sistemin kurulmasını sağlamışlar ve normatif düzeni birlikte inşa etmişlerdir. Uzun yıllar boyunca süren liderler arasındaki olumlu diyalog, elitler ve bürokratlar arasındaki işbirliği, kamuoyunun ortak algısı ve ortak hatıralar ilişkinin devamlılığını sağlamıştır. Bununla birlikte 2008 ekonomik krizi ve peşi sıra yaşanan Arap Baharı süreci, mülteci sorununu ciddi bir sorunsal haline getirirken Avrupa'da ve ABD'de aşırı sağın yükselmesine neden olmuştur. Bu çerçevede popülist söylemler kabul görmeye başlamış; demokrasi, liberalizm, çoğulculuk gibi benimsenmiş değerlerde bir aşınma söz konusu olmuştur. Bu dönemde göreve başlayan Donald Trump'ın kendisinden önceki başkanlardan farklılaşan dış politika anlayışı ve kendine özgü siyasi tavrı, AB ve ABD arasında daha önce hiçbir dönemde yaşanmamış krizlere neden olmuş, liberal dünya düzenini oluşturan çok taraflılık, kolektif güvenlik, küresel ekonomi gibi temelleri sarsmıştır. Bu çerçevede çalışma, Trump döneminde AB-ABD Dünya siyasi geçmişinde unutulmayacak iz bırakan Donald Trump'in aşırı sağcı görüş ve politikaları ile uyguladığı yaptırımları ve buna dahil olarak evanjelist görüşü incelemektedir. Ekonomik entegrasyon türleri ile birlikte serbset ticaret kısıtlamalarının,serbest ekonomiler çerçevesinde disentegrasyonu bir diğer adıyla ters entegrasyonu incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Relationships between the members of the European Union (EU) and the United States (USA) are worldwide, with the two wars to win, and the information shown on jointly, such as rebuilding Europe. In the Second World War, the two sides provided their economic and security measures in the same order as the liberal system, together with the general structure. To be together for many years, to ensure that they benefit from the relations between the leaders, their experience in the perception of the public. While the 2008 economic crisis and the subsequent Arab Spring process would create a religious problem, it caused an unhealthy reason for evaluation in Europe and the USA. In this way, populist approaches are accepted and accepted; It is a term used in values such as democracy, liberalism and pluralism. Donald Trump's foreign policy understanding and unique appearance, which is different from the final choices for his mission in this life, has caused previous crises between the EU and the USA, preferred the universal basic world order, multilateralism, general basic global economies. In these US experiments, Donald Trump, who was forgotten in the EU-World political past during the Trump era, is discussed in such a way that he will remain with all right-wing views and futures and not be included in it. Restrictions on free trade, disintegration of free economies with economic countries are examined in countries in other countries.