Preterm prematüre erken membran rüptürü tanılı gebelerde sistemik inflamatuar yanıt indeksinin gebelik sonuçları ile ilişkisi
The relationship between systemic inflammatory response index and pregnancy outcomes in pregnant women diagnosed with preterm premature rupture of membranes
  1. Tez No: 771144
  2. Yazar: SEMA ÖZENOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR TOKDEMİR ÇALIŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Preterm prematüre erken membran rüptürü tanılı gebelerde bir inflamatuar belirteç olan sistemik inflamatuar yanıt indeksinin gebelik sonuçları ve latent süre ile ilişkisini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızdakliniğimize başvurmuş, 24-34 hafta arası tanı alarak doğumunu gerçekleştirmiş, dahil edilme ve hariç tutulma kriterlerini karşılayan hastaların dosyaları restrospektif olarak taranarak 140 PPROM tanılı, 70 erken membran rüptürü ekarte edilmiş kontrol hasta grubu tespit edildi. Hastaların obstetrik özellikleri, başvuruda alınmış tam kan sayımı parametreleri, tokoliz ve antenatal kortikosteroid uygulanma durumu, latent süre, doğum haftası,yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatış süresi kaydedildi. Tam kan parametreleri kullanılarak NLO, MLO, PLO ve SIRI değerleri hesaplandı. Gruplar arasında ve PPROM grubunda 24-27+6hafta ile 28-34 hafta arası tanı alan hastalar arasında parametreler karşılaştırıldı. Bulgular: Tüm gruplar arasında demografik ve obstetrik özellikler benzerdi. PPROM grubunda YDYBÜ yatış süresi (14,93±17,92 gün), kontrol grubuna göre (18,60±15,89 gün) göre daha düşüktü (p=0,020). NLO, PLO, MLO ve SIRI değerlerinin gruplar açısından anlamlı farklılık göstermediği belirlendi (p>0,05). Yalnızca YDYBÜ yatış süresi ile NLO arasında pozitif yönde, istatistiksel olarak anlamlı ilişki tespit edildi (r=0,186; p=0,028). Sonuç: Çalışmamızda yalnızca YDYBÜ yatış süresi ile NLO arasında anlamlı bir ilişki tespit edildi. Diğer parametreler ile SIRI arasında bir ilişki saptanamadı. SIRI ve diğer inflamatuar belirteçlerin klinik yararlılığının tespiti için daha fazla örneklemli prospektif ve randomize çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the relationship of SIRI, which is an inflammatory marker used to detect pregnancy outcomes and latent period lenght in pregnant women diagnosed with preterm premature premature rupture of membranes. Materials and Methods: In this study, we examine the files of patients who applied to clinic, were diagnosed between 24-34 weeks of age and gave birth, and also met the inclusion and exclusion criteria retrospectively.We determined to 140 patients with PPROM and 70 patients as a control group which is PPROM excluded. Obstetric characteristics of the patients, complete blood count parameters at admission, tocolysis and antenatal corticosteroid administration status, latent period lenght, week of delivery, and length of stay in the neonatal intensive care unit were recorded. NLR, MLR, PLR and SIRI values were calculated using complete blood parameters. The parameters were compared between the groups and aslo between the patients diagnosed between 24-27+6weeks and 28-34 weeks in the PPROM group. Findings: The demographic and obstetric features were similar in the groups.The hospitalization in NICU was lower in the PPROM group(14,93±17,92 day) than in the control group (18,60±15,89 day, p=0,020). It was determined that the NLR, PLR, MLR and SIRI values did not differ significantly between the groups (p>0.05). A positiveand statistically significant correlation was found only between the length of stay in the NICU and NLR (r=0,186; p=0,028). Results: In our study, only a significant relationship was found between the length of hospitalization in the NICU and NLR. No correlation was found between other parameters and SIRI. Prospective and randomized studies with larger samples are needed to determine the clinical benefit of SIRI and other inflammatory markers.