Primer hipertansiyonlu çocuk hastalarda ayaktan kan basıncı monitorizasyonu
Ambulatory blood pressure monitorization in children with primary hypertension
- Tez No: 606945
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA LALE SEVER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nephrology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Giriş ve amaç Okul çocukları ve adolesanlarda primer hipertansiyon sıklığı obeziteye paralel olarak artmaktadır. Kan basıncının (KB) ölçümü en sık olarak oskültatuar yöntemle yapılsa da ayaktan kan basıncı monitorizasyonu (AKBM) daha ayrıntılı değerlendirmelere olanak sağladığından hipertansiyon tanı ve izleminde kullanımı önerilmektedir. Bu çalışmanın amacı, primer hipertansiyonlu çocuklarda ilk tanı aşamasında ve izleminde AKBM ile elde edilmiş verilerin değerlendirilerek, KB özelliklerinin ve tedavinin etkinliğinin incelenmesidir. Gereç ve yöntem Primer hipertansiyon tanılı çocuk hastaların dosyaları geriye dönük olarak incelendi ve veriler kaydedildi. Oskültatuar KB ölçümlerinden sistolik ve diastolik KB indeksleri, AKBM verilerinden ortalama, sistolik ve diastolik KB SDS değerleri hesaplandı. Hastalar, cinsiyete, obezite durumuna, hedef organ hasarı olup olmamasına ve yaşa göre gruplandılarak KB parametreleri karşılaştırıldı. Bulgular Çalışmaya toplam 100 hasta (ortalama tanı yaşı:13.2±3.0yıl) alındı. Obezite kız hastalarda daha sıktı (p=0.015). Olguların %37'sinde beyaz önlük hipertansiyonu saptandı. Obez hasta grubunda (n=57) gece kan basıncı düşüşü obez olmayanlara (n=43) göre daha azdı (sistolik KB için p=0.06; diastolik KB için p=0.009). Beyaz önlük hipertansiyonlu çocukların %19'unda hedef organ hasarı vardı. Olguların 57'si tekrarlanan AKBM ile izlenmişti (ortalama izlem süresi:27±21ay). Son kontrollarında bu hastaların %70'i ilaç kullanıyordu. Başlangıçta obez olan hastaların %31'inin vücut kütle indeksi son kontrolda normal sınırdaydı. Sonuç Bu çalışma ile, primer hipertansiyonun çocuklarda adölesan öncesi dönemde de nadir olmayarak görüldüğü; obezitenin, kızlarda erkeklere göre daha sık rastlanan bir etken olduğu ve beyaz önlük hipertansiyonunun hedef organ hasarına yol açabileceği ortaya konuldu. Hastaların çoğunluğunda kan basıncı farmakolojik tedavi ile kontrol altında tutulmaktaydı.
Özet (Çeviri)
Introduction And Aim The prevalence of primary hypertension in school children and adolescents increases in parallel with obesity. Although blood pressure (BP) measurement is most commonly performed by auscultatory method, ambulatory blood pressure monitoring (ABPM) is recommended in the diagnosis and follow-up of hypertension because it allows more detailed evaluation. The aim of this study is to evaluate the data obtained with ABPM in the initial diagnosis and follow-up of children with primary hypertension and to investigate the features of BP and the effectiveness of treatment. Material and Method The files of pediatric patients with primary hypertension were retrospectively analyzed and data were recorded. Systolic and diastolic BP indices were calculated from auscultatory BP measurements, mean, systolic and diastolic BP SDS values were calculated from ABPM data. Patients were grouped according to gender, obesity, target organ damage and age, and BP parameters were compared. Results A total of 100 patients (mean age: 13.2±3.0years) were included in the study. Obesity was more common in female patients (p=0.015). White coat hypertension was detected in 37% of the cases. In the obese group (n=57), the decrease in night blood pressure was less than in the non-obese group (n=43) (p=0.06 for systolic BP; p=0.009 for diastolic BP). 19% of children with white coat hypertension had target organ damage. 57 patients were followed up with repeated ABPM (mean follow-up: 27±21 months). At the last visit, 70% of these patients were taking medication. The body mass index of 31% of the patients who were initially obese was within normal range at the last follow-up. Conclusion By this study revealed that, primary hypertension was not uncommon in children before adolescence; obesity was found more common in girls than boys and white coat hypertension may cause target organ damage. In the majority of patients, blood pressure was controlled by pharmacological treatment.