Şule Köklü'nün romanlarında değerler
Values in Sule Koklu's novels
  1. Tez No: 771170
  2. Yazar: SENANUR OKUDAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Türk Dili ve Edebiyatı, Religion, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Değerler öğretiminde ve aktarımında önemli araçlardan biri de edebî eserlerdir. Edebî eserlerin etkisi, iyi, doğru, güzel olanı ve toplumu ayakta tutan değerleri doğrudan değil sezdirerek ve estetik kaygıyla aktarmasından kaynaklanmaktadır. Günümüz yazarlarından Şule Köklü de romanlarında, toplumsal değerleri millî ve manevî duygularla okura aktarmaktadır. Bu bağlamda tezin esas amacı Şule Köklü'nün romanlarındaki değerleri tespit etmektir. Bu amaç doğrultusunda Şule Köklü'nün Yanık Maske, Baltar, Kızılırmak Çocukları isimli romanları doküman inceleme yöntemiyle incelenmiştir. Çalışmanın giriş bölümünde; tezin problemi, amacı, yöntemi, önemi, özgün değeri, sınırlılıkları ve literatür taraması hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde; değer tanımı ve özellikleri, değerlerin işlevleri, dil, edebiyat ve değer ilişkisi, değer ve roman hakkında detaylı bilgiler verilerek kuramsal çerçeve oluşturulmuştur. İkinci bölümün, ikinci kısmında ise Şule Köklü' nün hayatı, edebî eserleri ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde incelenen değerler, dinî, ahlakî, kültürel olmak üzere üç kısımda sınıflandırılmıştır. Sonuç olarak; 13 dinî, 7 ahlakî, 14 kültürel değere ulaşılarak Köklü' nün romanlarında dinî ve kültürel değerlerin ön plana çıktığı tespit edilmiştir. Köklü romanlarında işlediği değerlerle Anadolu'ya ışık tutmuş güzel ahlaklı ve şahsiyetli bir insan olmanın önemini vurgulamıştır. Dinî değerleri aktarırken Kur'an-ı Kerim'i ve Hz. Muhammet'in sünnet-i seniyyesini temel almıştır. Kültürel değerlerle Anadolu'nun unutulmuş ya da unutulmaya yüz tutmuş gelenek göreneklerini gün yüzüne çıkartmıştır.
Özet (Çeviri)
Literary works are one of the important tools in teaching and transferring values. Literary works are more effective because they convey with an aesthetic concern the good, the right, the beautiful and the values that sustain the society, not directly, but by perceiving. One of today's writers, Şule Köklü also conveys social values to the readers with national and spiritual feelings in her novels. In this context, the main purpose of the thesis is to determine the traditional values in the novels of Şule Köklü. For this purpose, Şule Köklü's novels named Yanık Maske, Baltar, Kızılırmak Çocukları were analyzed by using the document analysis method. In the introduction part of the study; Information about the problem, purpose, method, importance and original value, limitations and literature review of the thesis is given. In the second part of the study; A theoretical framework has been formed by giving detailed information about the definition of value, value characteristics, functions of values, language, literature and value, value and novel. In the second section of the second part, information about the life and literary works of Şule Köklü is given. In the third part of the study, the values examined are classified in three parts as religious values, moral values and cultural values. As a result; by reaching 13 religious values, 7 moral values and 14 cultural values, it was determined that religious and cultural values came to the fore in Köklü's novels. Köklü, shed light on Anatolia with the values she worked on in her novels, suggested to have good morals and forbid evil. While conveying religious values, she took the Qur'an and Sunnah of the Prophet (Muhammet) as a reference. It has brought to light the forgotten or forgotten traditions of Anatolia with its cultural values. It has brought to light the forgotten or sunk into oblivion traditions of Anatolia with its cultural values.