Sources of resistance in Durum wheat (Triticum durum) and its wild relatives aegilops spp.to Russian wheat aphid (RWA) (Diuraphis noxia mordwilko (Homoptera: aphididae ) and use of random amplified polymorphic DNA RAPD a
Durum buğdayı (Triticum durum) ve bunun yabani akrabalarından Aegilops spp.'nin Rus buğday afidi (Diuraphis noxia (Mordvilko) homoptera: aphididae)'ne karşı dayanıklılığı ve Rus buğday afidinin RAPD DNA analizi ile genet
- Tez No: 77118
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL KORNOŞOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZ YÜKSEK LİSANS TEZİ DURUM BUĞDAYI (Triticum durum) VE BUNUN YABANİ AKRABALARINDAN Aegilops spp-T^N RUS BUĞDAY AFİDİ [(Diurophis noxia (Mordvilko) (Homoptera: Aphididae)] TSIE KARŞI DAYANIKLILIĞI ve RUS BUĞDAY APHİDİ' NİN RAPD DNA ANALİZİ İLE GENETİK VARYASYONUN BELİRLENMESİ Mohammed Izzat GHANNOUM ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ BİTKİ KORUMA ANABİLİM DALI Danışman Yıl Jüri Prof. Dr. Serpil KORNOŞOR 1998 Sayfa: 73 ProfDr. Nedim UYGUN Dr. Miloudi NACHIT Dr. Moustapha EL BOUHSSINI Bu çalışma Durum buğdayı ve bunun yabani akrabalarından Aegilops türlerinin, Dünyanın bir çok ülkesinde hububatın önemli zararlısı olan Rus Buğday Afidi [(Diuraphis noxia (Mordvilko) (Homoptera:Aphididae)]'ne karşı dayanıklılığının belirlenmesi amacı ile gerçekleştirilmiştir. Aynı zamanda farklı ülkelerden getirtilen Rus Buğday Afidi'nin RAPD DNA analizi ile genetik varyasyonları belirlenmiştir. Çalışma sonucunda dayanıklılığın antibiosis, antixenosis ve tolerans mekanizmalarında genotipler arasında önemli farklılıkların olduğu ortaya konulmuştur. Rus Buğday Afidi RAPD DNA analizi ile % 75 benzerlik serisinde 9 genetik gruba ayrılabileceği bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Buğday, Diuraphis noxia,dayanıklılık, genetik varyasyon
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.Sc. THESIS SOURCES OF RESISTANCE IN DURUM WHEAT {Triticum durum) AND ITS WDLD RELATIVES Aegilops spp. TO RUSSIAN WHEAT APHID [Diuraphis noxia (Mordvilko)fHomoptera:Aphididae)] AND USE OF RANDOM AMPLIFIED POLYMORPHIC DNA (RAPD) ANALYSIS TO DETECT GENETIC VARIABILITY IN RWA Mohammed Izzat GHANNOUM DEPARTMENT OF PLANT PROTECTION INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisors: Prof.Dr. Serpil KORNOSOR Year : 1 998, Pages:73 Jury: Prof.Dr. Nedim UYGUN Dr. M.MiloudiNACHIT Dr. Moustapha EL BOUHSSINI This study was carried out to identify sources of resistance and mode of resistance in durum wheat and its wild relatives Aegilops spp. to Russian wheat aphid [Diuraphis noxia (Mordvilko) (Homoptera:Aphididae)], one of the most serious pest of cereals in several parts of the world, and to study the genetic variability in RWA populations from different countries using Random Amplified Polymorphic DNA (RAPD) analysis to detect genetic variability in RWA. The results of the study showed significant differences among genotypes at the three mechanisms of resistance measurement antibiosis, antixenosis, and tolerance. Based on RAPD analysis of RWA, all the populations could be classified in to nine genetic groups at 75 percent similarity levels. Key words : Durum wheat, Diuraphis noxia, resistance, genetic variation. n