Gölet ve köprü yeri, temel sondajları ve karşılaşılan problemler
Problems in base drilling of pond and bridge locations
  1. Tez No: 77117
  2. Yazar: DURALİ GÜLNARLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ANIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
öz YÜKSEK LİSANS TEZİ GÖLET VE KÖPRÜ YERİ, TEMEL SONDAJLARI VE KARŞILAŞILAN PROBLEMLER Adana İ!i Kozan İlçesi Postkabasakal köyündeki arazileri sulamak gayesiyle küçük sıkıştırılmış dolgu barajı (gölet) ve Adana İli İmamoğlu İlçesi köylerinden Otluk. Sayca ve Sevinçli Köyleri'ne ulaşımı sağlayacak bir köprü yapılacaktır. Bu sebeplerle temel sondajlar yapılarak, dayanım ve geçirimsiz temel derinliği belirlenerek, çalışma sahasının mühendislik jeolojisi tespiti için bu çalışma yapılmıştır. Böylece sıkıştırılmış toprak dolgu tipi küçük baraj (göletin) ve köprünün yapılacağı en uygun yerler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS PROBLEMSİN BASE DRILLING OF POND AND / BRIDGE LOCATIONS A small rolled-earth fill dam with the purpose of irrigation for the areas of Postkabasakal Village in Kozan, Adana was going to built. A bridge, provides transportation to Otluk, Sayca and Sevinçli Villages was also going to build. For these reasons, this study is carried out to determine criterias of engineering geology, strength and depth of impermeable rocks using base drilling method. Thus, most suitable places where the earth fill dam (a small lake) and bridge have been examined.