Şâfiî mezhebi fıkıh kitaplarında Ehl-i kitapla ilgili hükümler
Provisions related to the people of the Book in the fiqh books of the Shafi'i sect
  1. Tez No: 771243
  2. Yazar: MURAT DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN YURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Fıkıh kitaplarımızda Ehl-i kitabile ilgili konular onların Müslümanlarla aynı toplumda yaşamalarından dolayı teferruatıyla incelenmiştir. Başta İmâm Şâfiî olmak üzere Şafiî mezhebi hukukçuları tarafından En'am suresi 156. ayetten hareketle sadece Yahudi ve Hıristiyanların Ehl-i kitab olduğu kabul edilmiştir. Bu doğrultuda Ehl-i kitab olarak kabul edilen Yahudi ve Hıristiyanların yanı sıra cizye verme hususunda onların hükmünde olan Mecûsi, Sabiî ve Suhuf sahipleri de Şâfiî mezhebi fıkıh kitaplarında ele alınmıştır. Ehl-i kitab ve onların hükmünde sayılanların kamu hukuku alanında hak ve sorumluluklarının neler olduğu, özel hukuk alanında hangi haklara sahip oldukları bu çalışmamızda araştırılmıştır. Şüphesiz İslâm dininin farklı coğrafyalara yayılmasıyla Müslümanların Ehl-i kitabla olan ilişkileri giderek önem kazanmıştır. İslâm uleması Müslümanların Ehl-i kitabla olan ilişkilerini dikkate alarak, onlarla olan münasebetleri belli başlı bazı hükümlere bağlamışlardır. Kur'ân-ı Kerîm'de ve Hz. Peygamber'in (s.a.v.) sünnetinde hakkında açık nas bulunmayan konularda ilim adamlarınca farklı yorumlara gidilmiştir. Bu farklı yorumlara binaen Şâfiî mezhebi fıkıh kitaplarında, Ehl-i kitabla ilgili özel ve kamu hukuku alanları ve devletlerarası hukuktaki hak ve sorumluluklarının tespiti için çaba sarf edildiği görülmektedir
Özet (Çeviri)
In our fiqh books, the issues related to the People of the Book (Ahl al-Kitab) have been studied in detail because they live in the same society as Muslims. Based on the 156th verse of En'am Surah, it has been accepted that only Jews and Christians are Ahl al-Kitab by Shafi'i sect jurists, especially Imam Shafi'i. In this direction, besides Jews and Christians who are accepted as Ahl-i Kitab, Magus, Sabi and Suhuf holders, who are under their jurisdiction in paying the jizya, are also discussed in Shafi'i sect fiqh books. In this study, the rights and responsibilities of the Ahl al-Kitab and those who are considered to be under their rule in the field of public law and what rights they have in the field of private law are investigated. Undoubtedly, with the spread of Islam to different geographies, the relations of Muslims with the People of the Book have become increasingly important. Islamic scholars, taking into account the relations of Muslims with the Ahl al-Kitab, regulated their relations with them according to certain rules. Different interpretations have been made by scholars on the issues that are not clear in the Qur'an and the Sunnah of the Prophet (pbuh). Based on these different interpretations, it is seen that efforts are made to determine the rights and responsibilities of the Ahl al-Kitab in the fields of private and public law and international law in the fiqh books of the Shafi'i sect.