Üçüncü mertebeden kesirli diferansiyel denklemlerin Theta metodu yardımıyla nümerik çözümü
Numerical solution of third-order fractional differential equations by Theta method
  1. Tez No: 771242
  2. Yazar: METİN KARACADAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT MODANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada, üçüncü mertebeden kesirli kısmi diferansiyel denklemin çözümü theta metodu ile elde edildi. Çözüm için theta metodu oluşturuldu. Bu metot için kararlılık kestirimleri ispatlandı. Bu metot kullanılarak üçüncü mertebeden kesirli kısmi diferansiyel denkleme ait örnek problemler üzerinde denklemlerin yaklaşık çözümü hesaplandı ve tam çözüm ile karşılaştırıldı. Bu problem için kullanılan yaklaşık çözüm kararlılık koşulları sağlanmak şartıyla etkili ve kullanışlı olduğu görüldü. Matlab programı kullanılarak da tam ve yaklaşık çözümler için grafikler verildi.
Özet (Çeviri)
In this study, the solution of the third order fractional partial differential equation is obtained by the theta method. Theta method is created for the solution. Stability estimates for this method have been proven. Using this method, the approximate solution of the equations was calculated a the sample problems of the third-order fractional partial differential equation and compared with the exact solution. The approximate solution used for this problem was found to be effective and useful provided the stability conditions were met. Graphs were given for exact and approximate solutions using the Matlab program.