Irak'ta yetişen Salvia officinalis'in etil asetat özütünün antioksidan kapasitesinin araştırılması
Investigation of antioxidant capacity of ethyl acetate extract of Salvia officinalis growing in Iraq
- Tez No: 771252
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN AKTÜMSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
Adaçayı, (Salvia officinalis L.), yıllık çiçekli bitki olan ve özellikle Akdeniz Bölgesinde ve Güney Avrupa, Güney Asya, Güney Afrika, Orta ve Güney Amerika olmak üzere dünyanın diğer bölgelerinde yetişen tıbbi bir bitkidir. Adaçayı, Lamiaceae familyasına ait bir bitkidir. Adaçayı, özellikle antioksidan, antimikrobiyal, antiviral, antitümöral ve antienflamatuar etkileri olmak üzere birçok önemli fizyolojik ve fizyolojik olmayan role sahiptir. Bu biyoaktiviteler bitkinin fenolik bileşimi ile ilgilidir. Polifenoller oksidasyon azaltıcı, süpürücü, şelatlayıcı, anti bakteriyel, pıhtılaştırıcı, stabilizatör, yüzey aktif madde ve uyarıcı maddelerdir ve bu nedenle birçok tıbbi kullanımları vardır. Ayrıca, Adaçayının güçlü bir antioksidan aktivite gösterdiği gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı, Irak'ta yetişen adaçayının etil asetat ekstraktının antioksidan kapasitesinin araştırılmasıdır. Tek bir yöntem bitkinin antioksidan kapasitesini tam olarak yansıtmayacağından, bitki materyalinin antioksidan kapasitesini belirlemek için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemler olarak literatürde en yaygın olarak kullanılan yöntemler: toplam antioksidan kapasite, DPPH (2,2-difenil-1-pikrilhidrazil) yöntemi, demir ve bakır indirgeme yöntemleri uygulandı. Bu yöntemlere ek olarak türlerin toplam flavonoid ve fenolik içerikleri de hesaplanmıştır. Irak'ta yetişen S. officinalis'in etil asetat ekstraktının antioksidan kapasitesi sonuçları, başka bölgelerde yetişenlerdeki gibi yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Sage, (Salvia officinalis L.) is a medicinal plant that annual flowering plant and especially growing in Mediterranean Region and other parts of the world, including Southerm Europe, Southern Asia, Southern Africa, Central and South America. Sage is a plant belonging to the Lamiaceae family. Sage has many important physiological and non-physiological roles, specifically anti-oxidant, anti-microbial, anti-viral, anti-tumoral and anti-inflammatory effects. These bioactivities are related to the phenolic composition of the plant. Polyphenols are oxidation reducing, scavenging, chelating, anti-bacterial, coagulant, stabilizer, surfactant, and stimulant agents, and therefore, they have many medical uses. Furthermore, Sage has been shown a strong antioxidant activity. The aim of this study is to investigation of antioxidant capacity of ethylacetate extract of sage growing in Iraq. Since a single method will not fully reflect the antioxidant capacity of the plant, various methods used to determine the antioxidant capacity of the plant material. As these methods, the most common ones in the literature: total antioxidant capacity, DPPH (2,2-diphenyl-1-picrylhydrazyl) method, iron and copper reduction methods were applied. In addition to these methods, the total flavonoid and phenolic contents of the species was also be calculated. Results in antioxidant capacity of ethylacetate extract of S. officinalis growing in Iraq found also high like others grown in another regions