The impact of quality management and human resource management on project management: An empirical study on construction projects contractors in Iraqi
Kalite yönetimi ve insan kaynakları yönetiminin proje yönetimine etkisi: Irak'taki inşaat projeleri müteahhitleri üzerine ampirik bir çalışma
- Tez No: 771264
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKRAM ALHAMAD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, kalite yönetimi ve insan kaynakları yönetiminin proje yönetimi üzerindeki etkisine ilişkin yanılsamayı benimsemeyi amaçlamaktadır: Irak'taki inşaat projeleri müteahhitleri üzerine ampirik bir çalışma, bu beş değişkenin Irak'taki inşaat projeleri üzerinde güçlü etkileri olduğu bilinmektedir. araştırmacı, kavramsal temellerini önceki çalışmalardan alır ve modeli test eder ve veri analizi, güvenilirliği, yüzdeyi ve sıklığı test etmek için Cronbach alfa'yı (α) kapsayan çok değişkenli istatistiksel tekniklere, numuneyi tanımlamak için tanımlayıcı analize, SPSS analiz yazılımını kullanarak çoklu doğrusal regresyona dayanıyordu. bu çalışma, kalite yönetimi ve insan kaynakları yönetiminin proje yönetimi üzerindeki etkisini vurgulamakta, çalışma, kalite yönetimi ve insan kaynakları yönetiminin proje yönetimi üzerindeki olumlu etkisinin olduğunu göstermektedir. bulguların, araştırmacılara kalite yönetimi ve insan kaynakları yönetiminden bağımsız değişkenler üzerinde gelecekteki çalışmaları yürütmeleri için yararlı bilgiler sağlaması beklenmektedir.proje yönetimi bağımlı değişken.
Özet (Çeviri)
This study aims to adopt illusion for the impact of quality management, and human resource management on project management: an empirical study on construction projects contractors in Iraqi, these five variables have been known to have strong influences on construction projects in Iraqi. the researcher draws their conceptual foundations from previous studies and test the model and data analysis was based on multivariate statistical techniques encompassing Cronbach's alpha (α) to test reliability, percentage and frequency, descriptive analysis to describe the sample, multiple linear regression, via using SPSS analysis software. this study emphasizes the impact of quality management, and human resource management on project management, the study demonstrates that there is positive impact of quality management, and human resource management on project management. the findings are expected to provide researchers with useful insights to conduct future studies on quality management, and human resource management independent variables on project management dependent variable.