Döngüsel ekonomi performans ölçümü: BIST sürdürülebilirlik endeksinde bir uygulama
Circular economy performance measurement: An application in BIST sustainability index
  1. Tez No: 771263
  2. Yazar: MURAT SÜRMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM ECE ÇOKMUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Günümüzde doğrusal ekonomi (al-kullan-at) anlayışı nedeniyle dünya kaynakları büyük oranda tükenmekte ve israf edilmektedir. Bu ekonomi anlayışına kaşıt bir görüş olarak geliştirilen döngüsel ekonomi anlayışı ise kaynakları mümkün olduğunca uzun süre ekonomi içinde tutan, fiziksel kaynakların katma değerini koruyan, hammadde tüketimini, atığı ve değer zinciri risklerini en aza indirgemeyi amaçlayan yeni bir ekonomi modelidir. Bu çalışmada, yeni ekonomi modeli olan döngüsel ekonominin ülkemizde farkındalığını ölçebilmek adına BIST Sürdürülebilirlik endeksinde yer alan imalat sanayi işletmelerinin 2018, 2019 ve 2020 yılları için döngüsel ekonomi performans karşılaştırması amaçlanmıştır. Mikro ölçekte belirlenen döngüsel ekonomi göstergeleri işletmelerin kurumsal raporlarından İçerik Analizi yöntemi ile toplanmıştır. Çalışmada performans ölçümü için ihtiyaç duyulan kriter ağırlıkları Entropi yöntemi ile elde edilmiş, performans sıralamaları TOPSIS yöntemi ile yapılmıştır. Her üç yılda da Coca-Cola işletmesi en iyi döngüsel performansa sahip olan işletme olmuştur. Farklı senaryolar için gerçekleştirilen duyarlılık analizi sonuçlarında da Coca Cola işletmesi lider bir performans sergilemiştir.
Özet (Çeviri)
Today, due to the linear economy (take-use-dispose) understanding, world resources are being depleted and wasted to a large extent. The circular economy approach, which was developed as a counter to this understanding of economy, is a new economy model that keeps resources in the economy as long as possible, preserves the added value of physical resources, and aims to minimize raw material consumption, waste and value chain risks. In this study, it is aimed to compare the circular economy performance of the manufacturing industry enterprises included in the BIST Sustainability index for the years 2018, 2019 and 2020 in order to measure the awareness of the circular economy, which is the new economy model, in our country. Circular economy indicators determined at micro scale were collected from corporate reports of enterprises by Content Analysis method. In the study, the criteria weights needed for performance measurement were obtained by the Entropy method, and the performance rankings were made by the TOPSIS method. In all three years, the Coca-Cola business was the one with the best cyclical performance. In the results of the sensitivity analysis carried out for different scenarios, the Coca-Cola company displayed a leading performance