Bilgi teknolojisinin ticari bankaların yönetim şekli ve organizasyon yapısı üzerine etkileri
- Tez No: 27022
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAN ÖZ ALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
ÖZET Bilgi teknolojisinin işletmelerin organizasyonu ve yönetimi üzerine etkileri uzun yıllardır pek çok araştırmanın konusu olmuştur. Ancak 1980'li yılların başından itibaren bilgi teknolojisindeki gelişmeler, ülkelerin liberalleşme eğilimlerinden dolayı bankacılık sektöründe rekabetin artması, müşteri taleplerindeki gelişmeler ve globalleşme, bankacılıkta devrim olarak nitelendirilebilecek değişimlere neden olmuştur. Bu çalışmada yukarıda sözü edilen koşullarda ticari bankalar açısından bu değişimlerin analiz edilmesi ve ortaya konması amaçlanmıştır. Çalışmada teknolojiye en çok yatırım yapan Türk ticari bankalarından dokuzu incelenmiştir. Bunlar, Yapı ve Kredi Bankası, İş Bankası, Pamukbank, İktisat Bankası, T. Dış Ticaret Bankası, Vakıflar Bankası, Garanti Bankası, Bank Ekspres, Eskişehir Bankası'dır. Araştırmada tarama, görüşme ve gözlem yöntemleri bir arada kullanılmıştır. Değişimler merkezleşme / merkezleşmeme, karar verme, şube sayılan, şube fonksiyonları, personel sayıları ve nitelikleri, faaliyetlerin bölümlendirilmesi, yönetim alam ve yönetim basamakları, bölge örgütleri açısından ayrı alt başlıklar altında incelenmiştir. Çalışma henüz bu değişimi gerçekleştirememiş ticari bankalar açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The great impact of information technology on organizational life and management structure has been the subject of a variety of disciplines. Accordingly, different conflicting views and theories have been constructed. Öne of the contemporary issues is effects of information technology on commercial banking. During the last decade, researchers have especially devoted their focus on the organizational change and management styles. This was largely because, besides the effects of information technology, the increased change in economic & political trends have also affected commercial banking. in this study, the affects of information technology on the organizational structure and style of management in commercial banking has been studied. The concept of information technology, the developments in information technology; the management and organizational structure in commercial banks; the use and implementation of information technology in commercial banks have been reviewed. The final chapter of the study covers how information technology had changed the management style & organizational structure in nine Turkish commercial banks. The effects of change was subject to the following areas: Centralization & decentralization, decision making, number of branches and functions, the quality & quantity on human resources, departmentalization, span of control, hierarchical levels in management and regional offices. This research is of particular interest to those commercial banks which have not göne trough the transition from a traditional organizational form.