Staging illness in modern theatre: A study of Eugene O'Neill's All God's Chillun Got Wings and Harold Pinter's A Kind of Alaska in relation to bibliotherapy
Modern tiyatroda hastalığı sahnelemek: Eugene O'Neill'in All God's Chillun Got Wings ve Harold Pinter'in A Kind of Alaska'sının bibliyoterapi ile ilişkisi üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 771269
  2. Yazar: THİKRA NAYEEF JAMEEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARİTH ISMAEL TURKI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Belirli bozuklukları tedavi etmek için uygun yöntemlere aşırı miktarda vurgu yapma eğiliminde olan ve en azından onunla daha etkili ilişkisel çözüm yolu arasında iyi bir denge kurma eğiliminde olan yaygın tıbbi psikoterapi anlayışından uzaklaşılması önerilmektedir. Tarih boyunca filozoflar ve eleştirmenler, yaratıcı yazarların insan motivasyonları ve doğası hakkında keskin bir sezgiye sahip olduklarını ve ayrıca okuyucuların kalplerini etkileme ve davranışlarını değiştirme yeteneklerini takdir ettiler. Sonuç olarak, psikologlar ve psikiyatrlar, oyun yazarlarının sıklıkla bilimsel atılımları önceden tahmin ettiklerini ve insan doğasının derinliklerini keşfettiklerini giderek daha fazla fark ettiler. Yazarların ve bilim adamlarının bilgeliğinden yararlanan bibliyoterapinin temeli, kimlik dinamikleri fikri ve aynı zamanda ayrılmaz bir şekilde birbirine bağlı yaşam deneyimlerinin özelliğidir. Bibliyoterapi, okuyucunun karakterini ve duygularını harekete geçirebilecek ve onları farkındalık ve yararlı kullanım için serbest bırakabilecek yaratıcı kitapları içeren bir prosedürdür. Bu çalışma, klinik fenomen olarak araştırılan duygusal zorlukları ve psikolojik sorunları olan insanlar için bir terapötik strateji olarak bibliyoterapiye odaklanmaktadır. Birinci bölüm, bibliyoterapi tarihini referans alarak psikolojik sorunlar ve ruhsal bozukluklar için kitapların terapi olarak kullanılmasının amaçlarına ve faydalarına odaklanmaktadır. İkinci bölüm, ırkçılığın, karakterlerin psikolojik durumunu nasıl etkilediğini ve travma ve ırkçılığın bu karakterler üzerindeki etkisini tespit etmek için sosyo-psikolojik yaklaşımın nasıl kullanıldığını, oyun yazarının amacının, ayrımcılığa ve bunun bireyler üzerindeki etkisine ve ilişkileri ve aileleri mahvedebilecek kültürel etkilere işaret ederek Amerikan toplumuyla yüzleşmek ve onları şoke etmek olduğunu göstermektedir. Üçüncü bölüm, Encephalitis lethargica'nın olağanüstü salgın hastalık olarak etkisini ve bu hastalığın karakterin hafızasını ve bilincini nasıl etkilediğini ve oyun yazarının karakterin psikolojik bozukluklarını iyileştirmek için kullandığı tedaviyi tartışıyor.
Özet (Çeviri)
It is suggested that one should move away from prevalent medical comprehension of psychotherapy which has a propensity to place an excessive amount of emphasis on proper methods for treating particular disorders and at least manage a good balance between it and the more effective relational pattern of remedy. Philosophers and critics throughout history have credited imaginative writers with having a keen intuition for human motivations and nature, as well as the ability to affect readers' hearts and change their behaviors. Consequently, psychologists and psychiatrists have increasingly recognized that dramatists frequently predicted scientific breakthroughs and explored the depths of human nature. The foundation of bibliotherapy which draws on the wisdom of authors and scientists is the idea of identity dynamics and also the trait of life experiences which are inextricably linked. Bibliotherapy is a procedure that involves the reader's character and imaginative books that may pique his sentiments and release them for awareness and useful utilization. This study focuses on bibliotherapy as a therapeutic strategy for people with emotional difficulties and psychological issues that are being researched as clinical phenomena. Chapter one concentrates on the purposes and benefits of using books as therapy for psychological issues and mental disorders with references to the history of bibliotherapy. Chapter two demonstrates how racism impacts the characters' psychological state and how the socio-psychological approach utilized to detect the effect of trauma and racism on these characters and the playwright's aim to confront and shock American society by indicating the issues of discrimination and its effect on individuals and cultural impress that may devastate relationships and families. Chapter three discusses the influence of Encephalitis lethargica as extraordinary epidemic disease and how this disease affects the character's memory and consciousness and the treatment used by the playwright to heal the psychological disorders of the character.