Covid-19'un küresel ekonomik etkileri ve Türkiye'yi ayrıştıran nedenler
The global economic effects of Covid-19 and the reasons that distinguish Turkey
- Tez No: 771270
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CAN BAKKALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Covid-19 sadece küresel bir pandemi ve halk sağlığı krizi değil aynı zamanda küresel ekonomiyi ve finansal piyasaları da ciddi şekilde etkileyen bir ekonomik bir krizdir. Gelirde önemli düşüşler, işsizlikte artış, ulaşım, hizmet ve imalat sanayilerindeki aksaklıklar, birçok ülkede uygulanan hastalık azaltma önlemlerinin sonuçları arasındadır. Covid-19 salgınının ve benzer salgın hastalıkların yakın gelecekte tamamen ortadan kalkması muhtemel olmadığından, yalnızca hayat kurtarmakla kalmayıp aynı zamanda ekonomik refahı da korumak için uluslararası iş birliği ve küresel barış ortamının tesisini daha önemli hale gelmiştir. Aşılama çalışmaların hızlanması ve ekonomik kalkınma paketlerinin hükümetlerce yürürlüğe koyması talep yönlü sıkıntıları azaltıp ekonomilerin canlanmasına yardımcı olmuştur. Bu çalışmada Küresel salgın tarihi incelendikten sonra Covid-19'un Türkiye ve dünya ekonomileri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çalışmanın analiz kısmında Covid-19 öncesi (2000Q1-2019Q4) ve sonrasını kapsayan dönemde (2000Q1-2022Q2) ihracat, ithalat ve milli gelir arasındaki ilişki Granger nedensellik testiyle incelenip karşılaştırılmıştır. Analiz sonuçları ekonomi-politik teori ışığında yorumlanmış ve politika önermelerine de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Covid-19 is not only a global pandemic and public health crisis, but also an economic crisis that has severely impacted the global economy and financial markets. Significant decreases in income, increase in unemployment, disruptions in transportation, service and manufacturing industries are among the consequences of disease reduction measures implemented in many countries. As the Covid-19 pandemic and similar epidemics are not likely to disappear completely in the near future, international cooperation and establishing a global peace environment have become more important to not only save lives but also maintain economic prosperity. The acceleration of vaccination studies and the implementation of economic development packages by governments have helped to reduce demand-side problems and revive economies. In this study, after examining the history of the global epidemic, the effect of Covid-19 on Turkey and world economies have investigated. In the analysis part of the study, the relationship between exports, imports and national income in the period before Covid-19 (2000Q1-2019Q4) and after (2000Q1-2022Q2) have examined and compared with the Granger causality test. The results of the analysis has interpreted in the light of economic-political theory and policy proposals suggestted.