Acil servise travma ile başvuran hastaların geliş ve taburculuk kaygı skorlarının karşılaştırılması
Comparison of Arrival and DischargeAnxietyScores of PatientsComingto the Emergency Department withTrauma
  1. Tez No: 771281
  2. Yazar: SİNEM GÜZEL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AHMET AFACAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Acil Servise Travma ile Başvuran Hastaların Geliş ve Taburculuk Kaygı Skorlarının Karşılaştırılması Giriş: Acil sağlık hizmet taleplerinin %30'unu travma vakaları oluşturmaktadır. Minör travmalar, toplam travma yükünün %37,3'ünü oluşturmaktadır. Mekanizma ne kadar hafif şiddette görünürse görünsün çoğu olguda tıbbi sonuçlarının yanı sıra sosyal ve psikolojik sonuçlara da yol açabilmektedir Çalışmamızda acil servise başvuran minör travma hastalarının anksiyete düzeylerini ve düzeyleri etkileyebilecek bağımsız faktörleri araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız 01.08.2022-01.011.2022 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bakanlığı SBÜ Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'ne travma ile başvuran ve herhangi bir servise yatışı yapılmadan acil serviste tetkik ve tedavileri tamamlanarak taburcu edilen 200 hasta ile prospektif olarak yapılmıştır. Hastaların demografik verileri ve kronik hastalıkları, travmanın mekanizması, el veya yüz yaralanması içerip içermediği, travmanın hangi saat diliminde gerçekleştiği ve iş kazası olup olmadığı sorgulanmıştır. İlk değerlendirmenin ardından hastalara duygu durumlarını değerlendiren STAI anksiyete ölçeği doldurmaları için verilmiştir. Ölçeğin ilk 20 soruluk kısmı durumluk anksiyeteyi, ikinci 20 soruluk kısmı ise sürekli anksiyeteyi ölçmektedir İlk başvuruda hastalardan her iki formu da doldurmaları istenmiş, taburculukta ise yalnızca durumluk anksiyeteyi ölçen ölçeğin ilk kısmını doldurmaları istenmiştir.Çalışmaya dahil edilen hastaların bağımsız değişkenleri ile hastaların anksiyete düzeyi arasındaki ilişki incelenmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılanların ortalama yaşı 35,4 ± 14,4'tür. Araştırmaya katılanların%59'unun (n=118) erkek, %41'inin (n=82) kadın olduğu görülmektedir. Acil servise travma nedeniyle başvuran kadın hastalarda erkek hastalara göre acil servise başvuru anında anlamlı derecede yüksek durumluluk kaygı düzeyi saptanmıştır (p=0,023). Kronik hastalığı olan travma hastalarında kronik hastalığı olmayan travma hastalarına göre hem acil servise başvuru anında hem de taburculuk anında durumluluk kaygı düzeyleri anlamlı biçimde yüksektir (sırasıyla p=0,004 ve p=0,026). El travması olan hastalarda tabuculuktadurumluluk kaygı düzeyleri anlamlı biçimde daha yüksektir (p=0,036).
Özet (Çeviri)
Comparison of Arrival and DischargeAnxietyScores of PatientsComingto the Emergency Department withTrauma Introduction: 30% of emergency service applicants are patients with trauma. Minor traumas constitute 37.3% of the total burden of trauma. No matter how mild the mechanism may seem, it can lead to social and psychological consequences as well as medical consequences in most cases. In our study, we aimed to investigate the anxiety levels of minor trauma patients admitted to the emergency department and the independent factors that may affect the levels. MaterialandMethods: Our study was conducted prospectively with 200 patients who applied with trauma between 01 of August and 01 of October 2022 to the Ministry of Health SBU Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital Emergency Medicine Clinic and were discharged after completing the examinations and treatments in the emergency room without being admitted toany service. The demographic data and chronic diseases of the patients, mechanism of trauma, whether it includes hand or face injury, in which time zone the trauma occurred, and whether there was an occupational accident were questioned. After the initial assessment, patients were given the STAI anxiety scale to fill out which assesses their mood. The first 20-query piece of the scale measures state anxiety, and the second 20-query part measure strait anxiety. At the first admission, patients werea sked to fill out both forms, and at discharge, they were asked to fill in only the first part of the scale measuring state anxiety. The relationship between the independent variables of the patients included in the study and the anxiety level of the patients was examined. Results: The meanage of the participants in the study was 35.4 ± 14.4. It was seen that 59% (n=18) of the participants were male and 41% (n=82) were female. A significantly higher level of state anxiety was found in female patients compared to male patients (p=0.023)at the time of admission to the emergency service due to trauma. In trauma patients with chronic disease, state anxiety levels were significantly higher compared to trauma patients without chronic disease (p=0.004 and p=0.026, respectively)both at the time of admission to the emergency department and at the time of discharge. Inpatients with hand trauma, state anxiety levels at discharge were significantly higher (p=0.036).