Calculation of the macroeconomic carbon rebound effect of the European Union emission trading system
Avrupa Birliği emisyon ticaret sistemi'nin makroekonomik karbon geri tepme etkisinin hesaplanması
- Tez No: 771285
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜLTEKİN AKINOĞLU, PROF. DR. UĞUR SOYTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Enerji, Econometrics, Economics, Energy
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Emisyon ticaret sistemleri, günümüzde iklim değişikliğine karşı mücadelede kullanılan en popüler piyasa temelli mekanizmalardır ve Avrupa Birliği Emisyon Ticaret Sistemi de bu sistemlerin en eski ve en olgun uygulaması olarak ön plana çıkmaktadır. Şubat 2022'de net sıfır hedeflerini açıklayan Türkiye'nin gündeminde de, bu hedeflere ulaşabilmek adına bir ETS uygulaması yer almaktadır. Literatürde ETS uygulamalarının avantajlarının birçok farklı açıdan ele alındığı görülmekle beraber, bu uygulamaların verimliliğini analiz eden pek az çalışma bulunmaktadır, ampirik veriler kullanılarak bir ETS'nin makroekonomik karbon rebound etkisinin araştırıldığına ise rastlanmamıştır. Bu çalışmada, güncel ekonometrik yöntemler ve ileri düzey tahminciler kullanılarak, AB – ETS uygulamasından doğan olası bir makroekonomik karbon rebound etkisinin varlığı araştırılmış, nedensellik analizi yapılmış ve çalışma sonunda da birtakım politika uygulaması önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Emission trading systems are currently the most popular market–based instruments in the combat against climate change. The European Union Emission Trading System is the world's oldest and most mature ETS application. Having announced its net zero targets in February 2022, it is on Türkiye's agenda to implement an ETS application to meet the country's net zero targets. While there is rich literature showing the benefits of ETS applications from different perspectives, very few studies question their efficiencies, and no empirical study has tried to measure the macroeconomic rebound effect of an ETS application. Recent econometric methods and novel estimators are used in this study to calculate a possible macroeconomic carbon rebound effect that may exist due to the applications of EU – ETS, a causality analysis is employed and policy suggestions are made at the end of the study.