Diplomatic encounters between the Venetians and the Ottomans in case of captivity (1560-1590)
Esirlik bağlamında Venedikliler ve Osmanlılar arasındaki diplomatik temaslar (1560-1590)
- Tez No: 771286
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LUCA ZAVAGNO, PROF. DR. SURAIJA ROSCHAN NADIRA ERIKA FAROQHI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 414
Özet
Bu tez çalışması, Osmanlılar ve Venedikliler arasındaki savaş esirlerinin hukuki, ekonomik ve sosyal durumunun dönüşümünü ve 1560-1590 tarihleri arasındaki gelişmelerin hem iki devletin hem de Akdeniz coğrafyasının tarihine olan etkisi hakkındadır. Tezin konusu olarak Venedik ve Osmanlıların seçilmesinin sebebi, bu iki devletin siyasi, askeri ve ekonomik temaslarının Akdeniz'in kölelik tarihini etkileyen önemli bir etken olması iddiasındandır. Akdeniz'de yerleşik bir uygulama olan savaş esirliği ve kölelik statüsünün zamanla geçirdiği dönüşüm ile birlikte, Osmanlıların bölgede etkin olması ile devam eden değişim incelenmiştir. Aslen Avrupa devleti olup, Doğu Akdeniz ve Karadeniz'de etkin ticari faaliyetleri olan Venedik Cumhuriyeti'nin, Osmanlıların sahneye çıkması ile bölgede esir düşen kendi tebaasını koruma refleksi geliştirmesi zaman aldı. Diğer devletlerin esir kurtarma operasyonları genellikle dini kurumlar üzerinden yürütülürken Venedik Cumhuriyeti Kurtarma operasyonlarını ilk zamanlar devlet organları bünyesinde devlet temsilcileri üzerinden organize ettiyse de Osmanlıların eline düşen Venediklilerin sayısı çoğaldıkça bu faaliyetler için yeni düzenlemelere gidildi. Tez, bu dönüşümü incelemek suretiyle Erken Modern Akdeniz tarihyazımına katkı sağlamıştır. Dönüşümün en önemli kırılma noktalarından biri olarak 1570 yılında Osmanlı Devleti'nin başlattığı Kıbrıs Savaşı'nı kabul eden tez bu savaş esnasında ve sonrasındaki değişikliklerin bölgenin savaş esirliği ve kölelik hukukunu sosyal, ekonomik ve askeri olarak etkilediğini iddia etmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation is about the transformation of the legal, economic and social status of captives taken during the wars between the Ottomans and Venetians. It also covers how the events between 1560-1590 affected both countries' and the Mediterranean's history. This study argues that the political, military, and economic interaction between the Republic of Venice and the Ottoman Empire profoundly affected the history of slavery in the Mediterranean. This dissertation focuses mainly on these two states. The changes in the status of war captives and slaves through the years were studied, along with the changes caused by the establishment of Ottoman domination in the region. After the emergence of the Ottomans, a regional power, it took a long time for the Venetian Republic, a European state with active commercial operations both in the Eastern Mediterranean and the Black Sea, to develop a reflex for liberating her subjects from captivity. While other states usually outsourced their liberation operations to religious institutions, Venice used her government agencies for such purposes. But as the number of Venetians increased steadily, they introduced some regulations. By tracking the transformation of such practices, this study contributes to the historiography of the Early Modern Mediterranean. This dissertation argues that the War in Cyprus in 1570 was a major turning point during the aforementioned transformation. The events that occurred during and after the war significantly affected the law of war captives and slaves through social, economic, and military means.