Polikistik over sendromlu hastalarda mıdkıne düzeyinin önemi
Importance of midkine levels in patients with polycystic ovary syndrome
  1. Tez No: 771290
  2. Yazar: DENİZ ÖZTÜRK ATAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM ÖZYER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı Polistik over sendromlu (PKOS) hastalar ile sağlıklı gönüllü bireylerde Midkine düzeyinin belirlenmesi, Midkine proteininin PKOS tanısında kullanılıp kullanılamayacağının gösterilmesi, Midkine düzeyi ve insülin direnci arasında ilişki olup olmadığının belirlenmesi ve Midkine'in PKOS patofizyolojisindeki yerinin anlaşılmasıdır. YÖNTEM: Çalışmamız Haziran 2022-Kasım 2022 tarihleri arasında hastanemiz İnfertilite /PKOS polikliniğine başvuran Rotterdam kriterlerine göre PKOS tanısı almış 40 hastayı ve benign nedenlerle reprodüktif endokrinoloji polikliniğine başvuran 40 sağlıklı gönüllü kadınları kapsamaktadır. Hasta ve kontrol grubunda serum Midkine seviyeleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of this study is to determine the Midkine level in patients with PCOS and healthy volunteers, to show whether the Midkine protein can be used in the diagnosis of PCOS, to determine whether there is a relationship between Midkine level and insulin resistance, and to understand the place of Midkine in the pathophysiology of PCOS. METHOD: Our study includes 40 patients diagnosed with PCOS according to the Rotterdam criteria, who applied to the Infertility / PCOS outpatient clinic of our hospital between June 2022 and November 2022, and 40 healthy volunteer women who applied to the reproductive endocrinology outpatient clinic for benign reasons. Serum Midkine levels were compared in the patient and control groups.