İntrasitoplazmik sperm enjeksiyonu uygulamalarına giren açıklanamayan kısırlık teşhisi konan hastalarda, yumurtalık kapasitesinin ve yumurta kalitesinin değerlendirilmesinde yeni bir belirteç olarak serum midkin protein düzeylerinin anti-müllerian hormon düzeyleri ile birlikte araştırılması
The investigation of serum midkine protein levels with anti-mullerian hormone levels for the evaluation of ovarian reserve and oocyte quality as a new marker in patients diagnosed unexplained infertility undergoing intracytoplasmic sperm injection
- Tez No: 567413
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY İREZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Histoloji ve Embriyoloji, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Biochemistry, Histology and Embryology, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Çalışmanın amacı, açıklanamayan kadın infertilite (AKİ) olgularında sitokin görevi olan büyüme faktörü midkin (MK) proteininin, tanı ve tedavide yeni bir belirteç olup olamayacağının araştırılmasıdır. Bu çalışmada, ICSI işlemi için kayıt olmuş erkek faktörü (EF; N:90), AKİ (N:90) ve polikistik over sendromu (PKOS; N:90) tanısı konmuş 20-45 yaş aralığındaki hastaların serum, folikül sıvıları (FS'ları) ve kümulus hücreleri (KH'leri) kullanıldı. Hastaların yaş, BKİ, endometrium kalınlığı, AFS, oosit sayısı, GV ve MI-MII oosit sayısı, fertilize oosit sayısı, fertilizasyon yüzdesi, embriyo sayısı, iyi kalite embriyo sayısı ve gebelik yüzdesi değerlendirildi. Hastaların menstrual sikluslarının 3. gününde kanlarından izole edilen serumlarında FSH, LH, E2, PRL, TSH ve Anti-Müllerian hormon (AMH; EKLİA), INH B (ELİZA) hormonları ile MK (ELİZA) seviyeleri araştırıldı. Yumurta toplanması esnasında hastaların KH'leri ve FS'ları izole edildi. KH'lerinde, proliferasyon ve canlılık-apoptotik indeks oranları (Akım sitometri) ile ultrastrüktürel analizler, FS'larında ise AMH (EKLİA) ve MK (ELİZA) seviyeleri değerlendirildi. İki grubun ve ikiden fazla grubun karşılaştırılması sırasıyla Student-T-test ve ANOVA testi kullanılarak gerçekleştirildi. Sonuçlar, ortalama±SD olarak gösterildi. p0.05). Bu çalışmada, ilk defa MK proteininin AKİ olgularının tanı ve tedavisinde yeni bir belirteç olarak kabul edilemeyeceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate whether growth factor midkine (MK) protein with a cytokine function can be a new marker in the diagnosis and the treatment of unexplained female infertility (UFI) cases. In this study, serum and follicle fluids (FFs) and cumulus cells (CCs) of the patients aged 20-45 years who were diagnosed with male factor (MF, N:90), UFI (N:90) and polycystic ovary syndrome (PCOS, N:90) undergoing ICSI procedure were used. Age, BMI, endometrial thickness, AFS, oocyte number, GV and MI- MII oocyte number, fertilized oocyte number, fertilization rate, embryo number, good quality embryo number and pregnancy rate were evaluated. FSH, LH, E2, PRL, TSH, and AMH (Anti-Müllerian hormone; ECLIA), INH B (ELISA) hormones with MK (ELISA) levels were investigated at the serums isolated from the blood of patients taken on the 3rd day of their menstrual cycles. During oocyte pick-up, CCs and FFs of the patients were isolated. Proliferation with viability-apoptotic index rates (Flow cytometry) and ultrastructural analyzes at CCs, AMH (ECLIA) and MK (ELISA) levels at FFs was evaluated. The comparison of the two groups and more than two groups were performed using Student-T-test and ANOVA test, respectively. Results were shown as means ± (SD). p 0.05). In this study, it was concluded for the first time that MK protein cannot be accepted as a new marker in the diagnosis and treatment of UFI.