Research of supplier selection in transformer production and their effects on performance
Trafo üretiminde tedarikçi seçimi ve performans üzerindeki etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 771306
  2. Yazar: UTKU BALCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT LEVENT DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Enerji, Makine Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Trafo, enerji sektöründe elektriğin dağıtımında kullanılan vazgeçilmez bir üründür. Trafo üretimi basit gibi görünse de ciddi bilgi gerektiren bir iştir. Bu sektörde birçok pazar vardır ve her pazarın önceliği birbirinden farklıdır. Kar payının daha yüksek olduğu uluslararası pazarda ise belli başlı üreticiler mevcuttur. Bu pazarda rekabet üst seviyededir. Bu rekabette firmalar pazar paylarını korumaya hatta artırmaya çalışmaktadırlar. Bu nedenle firmalar daha rekabetçi bir fiyat sunmaya çalışırken ürünlerini zamanında teslim etmeye ve kalite seviyelerini korumaya çalışırlar. Firmaların bu hedeflere ulaşmaya çalışırken kullandıkları çözümlerden biri de dış kaynak kullanımıdır. Bu tezde, trafo üreten ve bu hedeflere dış kaynak kullanarak ulaşmayı planlayan bir firmanın elindeki seçenekleri değerlendirilmiştir. Değerlendirme sırasında çok ölçütlü karar verme yöntemlerinden AHP ve TOPSIS yöntemleri kullanılmıştır. Ayrıca olası tercihin şirketin finansal performansı üzerindeki etkisi de araştırılmıştır. Çalışmada üç farklı yöntem kullanılmış ve sonunda bu yöntemler karşılaştırılmış ve tartışılmıştır. Karşılaştırma yapılırken duyarlılık analizi de yapılmıştır. Kullanılan üç yöntemin sonuçları birbirinden farklı gibi görünse de yapılan değerlendirmeler sonucunda kesin bir sonuca varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The transformer is an indispensable product used in the distribution of electricity in the energy sector. Although transformer production may seem simple, it is a job that requires serious knowledge. There are many markets in this sector and each market has a different priority. There are certain manufacturers in the international market where the profit margin is higher. Competition in this market is high. In this competition, companies try to maintain or even increase their market share. For this reason, companies try to deliver their products on time and maintain quality levels while trying to provide a more competitive price. One of the solutions companies use when trying to reach these goals is outsourcing. In this thesis, the options of a company that produces transformers and plans to achieve these goals by outsourcing have been evaluated. During the evaluation, AHP and TOPSIS methods, which are multi-criteria decision-making methods, were used. In addition, the effect of the possible choices on the financial performance of the company was also investigated. Three different methods were used in the study and at the end, these methods were compared and discussed. Sensitivity analysis was also done while making the comparison. Although the results of the three methods that used seem to be different from each other, a definite conclusion was reached as a result of the evaluations made.