Cost minimization by liner shipping transport integration into the supply chain and supplier selection
Tedarik zincirine deniz taşımacılığı entegrasyonu ile maliyet minimizasyonu ve tedarikçi seçimi
- Tez No: 771307
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP DURSUN KARAHÜSEYİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Uluslararası ticaret hacminin hızla artmasının bir sonucu olarak, üretim faktörleri ve tüketim ürünleri dünyanın farklı yerlerinden gelmektedir. Bu çalışma, nakliye maliyetlerini en aza indirmeyi amaçlamaktadır. Bu araştırmada Rusya ve Ukrayna savaşı nedeniyle rotasını değiştirmeyi hedefleyen bir firmanın tedarik zinciri içerisindeki nakliye süreçleri için optimizasyon gerçekleştirilmiştir. Çalışmamız, tedarik zincirinde deniz taşımacılığı yapmayan hazır tüketim ürünleri üreten bir firmanın maliyetini düşürerek yeni pazardaki rekabet yapısını artırmayı hedeflemektedir. Tedarik zincirine hat taşımacılığının eklenmesi, ham madde taşıma maliyetini azaltacaktır. Tedarik zincirinde nakliye süreçlerinde kara taşımacılığı yerine deniz taşımacılığının kullanılması simüle edilmiştir. Nakliyede birim miktar başına daha az fosil yakıt kullanıldığı için hem maliyet hem de karbon salınımı azalacaktır. Sürdürülebilirliği ve çevreye katkısı açısından deniz taşımacılığı en uygun çözümdür. Çalışmanın özgünlüğü, soğuk zincirde kullanılan katlanabilir konuştuklarının kullanılmasıdır. Tedarik zincirine deniz taşımacılığını dahil etmek, sürdürülebilir bir mühendislik ve maliyet tasarrufu sağlar. Bu çalışma kapsamında ham madde boş ve katlanabilir bir konteyner içerisinde sevk edilecektir. Nihai ürün sevkıyatı soğuk zincir gerektirdiğinden bu noktada katlanır konteyner kullanılmayacaktır. Konteyner rotalaması için belirli katsayılar firma yetkililerinden alınmıştır. Bu katsayılar ile katlanabilir ve boş konteyner rotalama probleminin matematiksel modeli GAMS yazılımı ile çözülerek ham madde tedarikçilerinin seçimi ve piyasa için maliyet optimizasyonu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
As a result of the globalization of international trade, factors of production and consumer products come from different destinations around the world. This study aims to minimize transportation costs. This research has been performed optimization for transportation of a supply chain, which aims to change route because of the Russia and Ukraine war. Our study aims to increase the competitive structure in the new market by reducing the cost of a fast-food company that does not perform maritime shipping in its supply chain. Adding liner shipping to the supply chain would reduce the cost of transporting raw materials. The supply chain will use maritime shipping instead of land transportation. Since there is less fossil fuel per unit in shipping, both the cost and the carbon emissions will be reduced. As regards its sustainability and its contribution to the environment, shipping is the most appropriate solution. The originality of the study is the use of foldable containers using in the cold chain. Including maritime shipping leads to sustainable engineering and cost reduction. The raw material will be shipped in an empty and foldable container within this study. Since the final product shipment requires a cold chain, the folding container will not be used at this point. Certain coefficients for the container average are drawn from company authorities. With these coefficients, the choice of raw material suppliers and cost optimization for the market was found by solving the mathematical model of the Laden and Foldable Container routing Problem with the GAMS software.