Aktif istihdam politikalarından istihdam teşviklerinin etkinliği: Avrupa ve Türkiye'de uygulanan istihdam teşvikleri
Effectiveness of employment incentives in active employment policies: Employment incentives performed in Europe and Türkiye
  1. Tez No: 771340
  2. Yazar: ALİ RIZA KANKILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA TEKELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Teşvikler, genel olarak yatırımcıların ekonomik faaliyetlerde bulunma arzularını güçlendirmek amacıyla devletler tarafından verilen destekler olarak ifade edilebilir. Teşviklerinin genel hedefi yatırım hacmini artırmak; başlıca amaçlarından biri ise işsizlikle mücadele ederek istihdam oranını artırmaktır. Devletlerin işsizlikle mücadelede kullandıkları temel istihdam politikalarını pasif ve aktif istihdam politikaları olarak sınıflandırmak mümkündür. Aktif istihdam politikaları içerisinde yer alan istihdama yönelik teşvikler Avrupa ülkelerinde eskiden beri uygulanmakta iken Türkiye'de 2000 yılından itibaren önem kazanmış ve uygulanmaya başlanmıştır. Bu çalışmada, istihdama yönelik teşvikler hakkında bilgi verilerek; istihdama yönelik teşviklerin önemli etkilerinden bahsedilmiştir. Avrupa ve Türkiye'de uygulanan istihdama yönelik teşviklerin genel özellikleri öncellikle incelenmiş ve istihdama yönelik teşviklerin uygulandığı hedef kitleler ortaya konulmuştur. Avrupa ve Türkiye'de uygulanan istihdama yönelik teşviklerin benzer ve farklı genel özellikleri ortaya konularak karşılaştırmalar sonucunda değerlendirilme yapılmıştır. Türkiye'de uygulanan istihdama yönelik teşviklerin, özellikle uygulanan teşvik türü, teşvikin uygulanma şekli ve teşvikin hedef kitlesi gibi durumlarda Avrupa uygulanan istihdama yönelik teşviklere büyük ölçüde benzerlik gösterdiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Incentives can generally be expressed as supports given by states in order to strengthen the desire of investors to engage in economic activities. General aim of incentives is to increase the capacity of the investment; one of main aim of incentives is to increase the employment rate by fighting against unemployment. The principal employment policies used by states in the fight against unemployment can be classified as passive and active employment policies. While employment incentives included in active employment policies have been used in European Countries for a long time, they have become important and have been performed since 2000 in Türkiye. In this study, by giving information about employment incentives; important effects of employment incentives are mentioned. Employment incentives performed in Europe and Türkiye is analyzed firstly with their general characteristics and is revealed target group performed. The similar and different features of employment incentives performed in Europe and Türkiye are revealed and evaluated as a result of comparison. In some situations, employment incentives performed in Türkiye are similar to the employment incentives performed in Europa. This situation; type of incentive, implementation of the incentive and target group of incentive.