Maden tehlike indeksinde coğrafi bilgi teknolojilerinin kullanımı
Use of geographical information technologies in mining hazard indes
  1. Tez No: 771361
  2. Yazar: KADRİYE KIRKOCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN UYGUÇGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Maden Mühendisliği ve Madencilik, Geography, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Madencilik sektörü dünyanın en eski ve önemli sektörlerinden biridir ama önlem alınmazsa doğa ve canlılar için de çok tehlikelidir. Ancak her maden çevreye aynı oranda zarar vermez. Bu çalışmada hangi madenin çevreye daha fazla zarar verdiğini bulmak için coğrafi bilgi sistemleri ve uzaktan algılama kullanılarak bir toplam maden tehlike indeksi oluşturulmuştur. Bu indekste ormansızlaşma, pasa miktarı ve üretim miktarı tehlikeleri ele alınmıştır. Bu tehlikelerin hem maden alanında verdiği zararlar hem de çevreye verdiği zararlar hesaplanmıştır. İndeksi daha hassas hale getirmek için maden tehlikelerine ağır metal konsantrasyonu da eklenmiştir. İndeks, Çanakkale, İzmir ve Balıkesir illerinden seçilen hala işletmesi devam eden 50 adet açık madene uygulanmıştır. Seçilen 50 madenin maden grubu ve maden cinsi rastgele seçilmiştir. Madenlerin açılma tarihleri 1987 yılı ile 2015 yılı arasında değişiklik göstermektedir. İndeks sonucunda görülmüştür ki bir madenin tehlikesi maden türüne, açılış zamanına ya da grubuna bağlı değildir. Maden tehlikesini etkileyen birçok etken vardır. İndeks sonucunda çalışma alanı içerisindeki en tehlikeli üç maden sırasıyla 1990 yılında açılan demir madeni, 2006 yılında açılan kalker madeni ve 2014 yılında açılan kaolen madenidir.
Özet (Çeviri)
Mining sector is one of the oldest and most important sectors in the world; however, if no measures are taken, it is quite dangerous for the nature and living creatures. Nevertheless, not each mine harms the environment at the same rate. In this study, a total mine hazards index has been created by using the geographical information systems and remote sensing to reveal which mine harms the environment most. This index addresses the deforestation, mine waste amount and production amount risks. The harms brought by these risks to the mining areas and the environment were both calculated. Heavy metal concentration was also added among the mine risks to render the index more sensitive. The index was applied to 50 open mining sites, which are still operational and are in Çanakkale, İzmir and Balıkesir provinces. The mining groups and the mine types in these 50 selected mining sites were selected randomly. The 50 mining sites were opened between the years 1987 and 2015. The index results show that the risk brought by a mine does not depend on the type of mine, date of opening the mining site or the mine group. There are various factors affecting the mine risk. According to the index results, the most dangerous three mines in the areas covered by this study are the iron mine opened in 1990, limestone mine opened in 2006 and kaolin mine opened in 2004, respectively.