Selenyum ilavesinin gümüş esaslı HC-SCR katalistinin özelliklerine ve NOX dönüşüm performansı üzerine etkisi
Effect of selenium addition on the properties and NOX conversion performance of silver based HC-SCR catalyst
- Tez No: 771362
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİMCAN ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma hidrokarbon-seçici katalitik indirgeme sisteminin (HC-SCR) azot oksitlerin (NOx) dönüşüm oranları üzerine etkisini araştırarak bu alandaki kısıtlı literatüre katkıda bulunmayı hedeflemiştir. Bu amaçla Ag/ TiO2, Ag-Ca/TiO2, Ag-Ca-Se (%0,5) /TiO2, Ag-Ca-Se (%1) /TiO2, Ag-Ca-Se (%1,5) / TiO2 katalizörleri emdirme yöntemiyle hazırlanmıştır. Katalizör ana taşıyıcı gövdesi olarak okzalik asitle ön işleme tabi tutulmuş olan kordiyerit kullanılırken indirgeyici madde olarak da etil alkol kullanılmıştır. Elde edilen katalizörlerin SCR test düzeneğinde NOX dönüşüm performansları analiz edilmiştir. Deneyler iki silindirli, V tipi 3000 devir/dakika sabit hızında çalışan bir dizel motor kullanılarak 1kW, 3 kW, 5kW yükler altında, 180 ℃ ile 270 ℃ sıcaklık aralığında, 30000 h-1 sabit gaz saatlik alan hızında gerçekleştirilmiştir. Katalizörlere ait kimyasal ve yapısal özellikler Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), X-Ray Difraktometresi (XRD) ve Brunauer-Emmett-Teller (BET) analiz cihazı yardımıyla incelenmiştir. Sonuç olarak en yüksek dönüşüm oranları 5 kW yük altında, 270 ℃'de Ag-Ca-Se (%1) /TiO2 katalizöründe elde edilirken en düşük dönüşüm oranları ise 1 kW yük altında, 180 ℃ 'de Ag-Ca/TiO2 katalizörüne aittir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to contribute to the limited literature in this field by investigating the effect of hydrocarbon-selective catalytic reduction system (HC-SCR) on the conversion rates of nitrogen oxides (NOX). For this purpose, Ag/TiO2, Ag-Ca/TiO2, Ag-Ca-Se (%0,5) /TiO2, Ag-Ca-Se (%1) /TiO2, Ag-Ca-Se (%1,5) / TiO2 catalyst were prepared by the impregnation method. Cordierite pretreated with oxalic acid was used as the catalyst main carrier body, while ethyl alcohol used as the reductant agent. The NOX conversion performance of the catalysts were analyzed in the SCR system. Experiments were carried out using a two-cylinder V type diesel engine operating at a constant speed of 3000 rpm, under 1 kW, 3kW, 5 kW loads, at a range of 180 °C to 270 °C, at 30000 h-1 constant gas hourly space velocity (GHSV). The chemical and structural properties of the catalysts were investigated with the help of Scannig Electron Microscope (SEM), X-RayDiffractometer (XRD) and Brunauer-Emmet-Teller analyzer. As a result, the highest NOx conversion was observed at 5 kW and 270 °C with Ag-Ca/TiO2 catalyst including %1 selenium while the lowest conversions belongs to Ag-Ca/TiO2 at 1 kW and 180 °C.