Doğal sistemlerde koku giderilmesı için etkin mikroorganizmaların elde edilmesi
Obtaining effective microorganisms for odor removal in natural systems
- Tez No: 771360
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Tiyoller veya literatürde bir başka kullanımıyla merkaptanlar, endüstriyel üretim yerleri olan fabrikalar, hayvan çiftlikleri, kağıt fabrikaları, arıtım alanları ve birçok ağır sanayide bulunmakta olup koku problemlerine sebep olan toksik kimyasallar sınıfında olan birleşiklerdir. Tiyollü bileşikler, toksik, kanserojen ve mutajenik özellikler nedeniyle tehlikeli olan en iyi bilinen bileşikler arasındadır. Halk sağlığı birçok canlının yaşam kalitesini düşürür, uzun süreli maruziyeti insanlarda depresyon, kaygı, baş dönmesi, bulantı gibi sebeplere yol açmakla beraber atmosferde sera gazında etkilidir. Tüm bu sebeplerden kaynaklı tiyollü bileşiklerin ortamdan uzaklaştırılması son yıllarda önem kazanmıştır. Bu tez çalışmasında yetişkin ve yavru domuz dışkısı, İzmir Seyrek Bölgesi'nde bulunan bir domuz çiftliği ve önceden alınmış olan aktif bir çamur örneğinden toplamda üç farklı habitatta bulunan örneklerin tiyollü bir bileşik olan 2-Furanmetanetiyol biyodegradasyon yeteneğindeki etkin mikroorganizma kültürlerinin seçilerek izolasyonu, tanımlanması ve parçalama etkinliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. İzole edilen 6 türün Bacillus toyonensis, Shewanella sp., Myroides injenensis, Pseudomonas sp., Acinetobacter sp., Proteus vulgaris olduğu belirlenmiş ve biyodegradasyon etkinlikleri HPLC analizleri ile değerlendirilmiştir. Yapılan denemeler sonucunda 2-Furanmetanetiyol için; 27oC'de Proteus vulgaris, Pseudomonas sp., Acinetobacter sp. 48 saatte % 100 ve Myroides injenensis, Shewanella sp., Bacillus toyonensis ise 72 saatte %100 oranında biyodegradasyon etkinliği göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Thiols, or mercaptans with another usage in the literature, are the compounds in the class of toxic chemicals that cause odor problems and are found in some factories with industrial production sites, animal farms, paper mills, treatment areas and many heavy industries. The compounds which include thiols are among the most well-known compounds that are dangerous due to their toxic, carcinogenic and mutagenic features. Thiol-containing compounds affects the health of people and reduces the life quality of several living creatures. Their long-term exposure cause depression, anxiety, dizziness, nausea in humans. And it is effective in greenhouse gases in the atmosphere. Due to these reasons, removing thiol-containing compounds from the environment has gained importance in recent years. This thesis study was carried out to determine the isolation, identification, decomposition activities by selecting the active microorganism cultures with the ability to biodegrade 2furanmethanethiol which is a thiol-containing compound from three samples which are from completely different habitats including adult and baby pig faeces collected from a pig farm in Izmir Seyrek Region, and a previously collected active sludge sample. It was determined that 6 isolated species were Bacillus toyonensis, Shewanella sp., Myroides injenensis, Pseudomonas sp., Acinetobacter sp., Proteus vulgaris and biodegradation activities were evaluated by HPLC analysis. As a result of the trials, for 2furanmetanethiol; at 27oC Proteus vulgaris, Pseudomonas sp., Acinetobacter sp. 100% in 48 hours and Myroides injenensis, Shewanella sp., and Bacillus toyonensis showed 100% biodegradation efficiency in 72 hours.