Medeni yargılama hukukunda ceza muhakemesi hukukunun etkisi
The effect of ciriminal judgment law on civil procedure law
  1. Tez No: 771366
  2. Yazar: HALİL DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Medeni yargılama hukuku ve ceza yargılaması hukuku birbirinden farklı yargılama konuları ihtiva eder. Birbirinden farklı kurallar içerseler de Ceza Yargılaması Hukukunun Medeni Yargılama Hukuku üzerinde etkileri mevcuttur. Gerek öğretide gerek Yargıtay uygulamaları bize göstermektedir ki ceza yargılaması hukuku konusu ve usulleri bakımından medeni yargılama hukukundan çoğu konuda farklı olmakla birlikte medeni yargılama hukukunu kesin hüküm yönünden etkilemektedir. Ceza yargılaması sonucu verilen kararların medeni yargılamayı nasıl etkileyeceği konusu bu tezde ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir. Eski mülga 818 sayılı borçlar kanununun 53.Maddesinin karşılığı yeni Türk Borçlar Kanunundaki 74. maddedir. Tez konumuzla ilgili öncelik arz eden bir madde olmakla beraber mevzuatımızda başkaca değişik maddelerde bulunmaktadır. Ceza yargılaması sonucu verilen kararların, medeni yargılama sürecindeki etkileri, bu tez çalışmasının ana hedefidir. Ayrıca belirtmek gerekirse bu konuda doktrinle Yargıtay uygulamaları birbiriyle değişiklik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Civil procedure law and criminal procedure law contain different jurisdictional issues. Even though they contain different rules, Criminal Procedure Law has effects on Civil Procedure Law. Both the doctrine and the practices of the Supreme Court show us that although it is different from the civil procedure law in many aspects in terms of the subject and procedures of the criminal procedure law, it affects the civil procedure law in terms of final judgment. The issue of how the decisions made as a result of the criminal proceedings will affect the civil proceedings has been evaluated in detail in this thesis. The equivalent of Article 53 of the old abolished Code of Obligations No. 818 is Article 74 in the new Turkish Code of Obligations. Although it is a priority article related to our thesis topic, there are other different articles in our legislation. The effects of the decisions made as a result of the criminal proceedings on the civil trial process is the main target of this thesis. In addition, it should be noted that the doctrine and the practices of the Supreme Court differ in this regard.