Mikro ve makro boyutlu doğal kesme taş duvarların ANSYS ile analizinin yapılması
Analysis of micro and macro dimensional natural cut stone walls with ANSYS
  1. Tez No: 771374
  2. Yazar: ERDEM ALAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKERİM İLGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez kapsamında, doğal kesme taş ile deneysel olarak mikro ve makro boyutlu numuneler üzerinde yapılan tek ve çok katmanlı duvar deneylerinin sonuçları ile ANSYS modelleme programında elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Bu modelleme kapsamında“AutoCAD”çizim programı ile duvarların katmanlar arasındaki boşluklarla bağlantısını oluşturan doğal kesme taş duvar elemanları ve bağlantı elemanları üç boyutlu olarak modellenmiştir. Bu analiz işlemi için ANSYS programında“Explicit Dynamics”analiz tipi seçilmiştir. Daha sonra bu analiz türüne uygun olarak gerekli malzeme özellikleri seçilmiş ve bu malzeme üzerinde gerekli ayarlar yapılmıştır. AutoCAD çizim programı ile oluşturulan üç boyutlu modeller ANSYS yazılım programına aktarılmıştır. Analiz sürecini daha sonra gerçekleştirecek olan ANSYS yazılım programı ile malzeme tanımlama, elemanlar arası temas ilişkileri, uygun sayıda sonlu elemanlar, sınır koşulları ve yükleme durumu verilmiştir. Bu karşılaştırma işlemini gerçekleştirmek için bireysel elemanların basınç analizleri, mikro boyutlu duvar elemanlarının basınç ve başlangıç kayma analizleri, makro boyutlu duvar elemanlarının basınç analizleri elde edilmiştir. Son olarak üçüncü bölüm başlığı altındaki her grup için deneysel ve ANSYS analiz sonuçları karşılaştırmalı olarak tabloda verilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre“Explicit Dynamics”analiz türü ile yapılan çalışmalar, gelecekteki çalışmalara ışık tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, the results of single and multi-layer wall experiments performed on micro- and macro-sized samples experimentally with natural cut stone and the results obtained in the ANSYS modeling program were compared. Within the scope of this modeling, the natural cut stone wall elements and fasteners that form the connection of the walls with the gaps between the layers with the“AutoCAD”drawing program were modeled in three dimensions. For this analysis process, the“Explicit Dynamics”analysis type was selected in the ANSYS program. Then, the necessary material properties were selected in accordance with this type of analysis and the necessary settings were made on this material. Three-dimensional models created with the AutoCAD drawing program were transferred to the ANSYS software program. With the ANSYS software program, which will perform the analysis process later, material identification, Decontamination relationships, an appropriate number of finite elements, boundary conditions and loading status are given. In order to perform this comparison process, pressure analyses of individual elements, pressure and initial shear analyses of micro-dimensional wall elements, pressure analyses of macro-dimensional wall elements were obtained. Finally, the experimental and ANSYS analysis results for each group under the title of the third section are given in the table comparatively. According to the results obtained, the studies conducted with the“Explicit Dynamics”type of analysis shed light on future studies.