Kesme taş ile yapılan katmanlı duvarların deneysel olarak araştırılması
Experimental investigation of multi-layered cut stone walls
  1. Tez No: 660311
  2. Yazar: AHMAD JAVID ZIA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKERİM İLGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu tez kapsamında, Türkiye'nin bulunduğu coğrafyanın geçmişi ile birleşmiş, anıtsal eser kimliğinde, modern, güvenilir ve ekolojik mimariye sahip doğal taş binaların inşası için, içi boş çok katmanlı doğal taş duvarın tasarımı ve düzlem içi davranışının araştırılması gerçekleştirilmiştir. Bu duvar geleneksel çok katmanlı doğal taş duvarlardan esinlenmiş ve aradaki fark ise iç ve dış katmanlar arsındaki boşluğun bulunması ve bu katmanların, tez kapsamında geliştirilen metal bağlantı elemanları ile birbirine bağlanmasıdır. Böylece günümüzün mühendislik hizmetlerinden faydalanarak tasarlanan duvarların uygulanması ve doğal taşın verdiği ihtişamla, servis ömrü uzun, mimari geçmişi ve değeri olan yığma binaların inşası için zemin hazırlanmaya amaçlanmıştır. Bu bağlamda kapsamlı literatür araştırılması ardından tasarlanan duvarın düzlem içi mekanik özelliklerinin belirlenmesi için uygun deneyler belirlenmiştir. Deneysel çalışmalar kapsamında önce tasarlanan duvar numunelerde kullanılan bireysel elemanların mekanik özellikleri belirlenmiş ardından duvarın basınç dayanımı, elastisite modülü ve başlangıç kayma dayanımı mikro boyutlu duvar numuneler kullanılarak tespit edilmiştir. Buna ek olarak makro boyutlu duvar numuneler kullanılarak duvarın düzlem içi kayma dayanımı, diyagonal basınç deneyi ile ve tef/hef oranı gibi parametrelerin etkisi, tek eksenli basınç deneyi ile belirlenmiştir. Deneysel çalışmaların ardından tek katmanlı duvarın basınç ve başlangıç kayma dayanımının nümerik modeli tasarlanmış ve analizleri yapılarak deneysel sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre tasarlanan duvarın uygulanması önerilmiş ve ileride yapılacak çalışmalara ışık tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the in-plane behavior of a multi-layered wall with cavity inside the layers which is designed for the construction of natural stone buildings that is modern, safe and has monumental identity with ecological architecture which is merged with the history of geographical area where Turkey is located was investigated. This wall is inspired by traditional multi-layered natural stone walls and the difference is that there is a gap between the inner and outer layers and these layers are connected with metal connectors developed within the scope of the thesis. Thus, it is aimed to prepare ground for the construction of stone masonry buildings by application of walls designed using today's engineering services which would have long service life, architectural history and value coming from stone's resplendence. In this context, appropriate experiments were determined to designate the in-plane mechanical properties of the designed wall after a comprehensive literature review. Within the scope of experimental studies, first the mechanical properties of the individual elements used in the designed wall specimen were determined, and then the compressive strength, elasticity modulus and initial shear strength of the wall were determined using micro-dimensional wall specimens. In addition, by using macro-dimensional wall specimens, in-plane shear strength of the walls was determined by diagonal compression test and the effects of some parameters such as hef/tef were determined by uniaxial compressive test. After the experimental studies, the numerical model of the compression and initial shear strength of the single layer wall was designed and analyzed, and results were compared with the experimental results. According to the results obtained, the application of the designed wall was proposed, and future studies were enlightened.