The three empirical essays on environmental economics
Çevre ekonomisi üzerine üç ampirik deneme
- Tez No: 771383
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR DEVELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu tez, az gelişmiş, gelişmekte olan ve gelişmiş ülkelerin çevre ekonomisi üzerine ampirik olarak incelenmiş üç çalışmayı içermektedir. Bu tezin ilk bölümü, BRICS-4 ülkelerinde ve ABD'de gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) ile gayri safi sabit sermaye oluşumu (GSSEO) ile karbon emisyonu (KE) arasındaki uzun vadeli ilişkiyi ortaya koymaktadır. Uzun vadeli eş bütünleşmeyi ampirik olarak tahmin etmek ve EKC hipotezinin geçerliliğini kontrol etmek için, yeni ikinci nesil panel veri analizi, 1991-2020 yılları arasındaki yıllık veriler alınarak yapılır. Ampirik tahminler, tüm değişkenlerin kesit bağımlılığına sahip olduğunu, durağan olarak ayrıldığını ve uzun vadede birbirine entegre olduğunu bulmuştur. Ayrıca, yeni DCCE yöntemi ile katsayıların tahmin edilmesi, EKC hipotezinin BRICS-4 ülkelerinde ve ABD'de geçerli olduğu sonucuna ortaya çıkarmıştır. Bu tezin ikinci bölümü, işsizlik oranının, yenilenebilir enerji tüketiminin ve petrol rantlarının G-20 ülkelerinin sera gazı emisyonları üzerindeki etkisinin, 1991-2020 yılları arasındaki yıllık verileri ikinci nesil panel veri analizi yoluyla alarak incelenmesini ele almaktadır. Bu bölümün temel amacı, G-20 ülkelerinde EPC hipotezinin geçerliliğini kontrol etmektir. Ampirik tahminler, tüm değişkenlerin kesit bağımlılığına sahip olduğunu, durağan olarak ayrıldığını ve uzun vadede birbirine entegre olduğunu göstermektedir. Ayrıca, DCCE tahminleri işsizlik oranının ve sera gazı emisyonlarının olumsuz ilişkili ters orantılı olduğunu bulmuştur. Bu şekilde, EPC hipotezi doğrulanmıştır. Ayrıca, bulgular sera gazının sırasıyla REC ile ters orantılı ve OR ile doğru orantılı olduğunu ortaya koymaktadır. Üçüncü bölüm, 1991-2020 yılları arasındaki yıllık verileri ikinci nesil panel veri analizine kadar alarak çevresel vergi (Etax), GSYİH ve hava kirliliği etkilerinin (HKE) AB-16 ülkelerinin GSSEO'si üzerindeki etkisini incelemektedir. Ampirik tahminler, tüm değişkenlerin kesit bağımlılığına sahip olduğunu, durağan olarak ayrıldığını ve uzun vadede birbirine entegre olduğunu bulmuştur. Ayrıca, GSYİH ve HKE'nin GSSEO ile doğru orantılı olduğu bulunmuştur. Ayrıca, çevre vergisinin AB-16 ülkelerinde GSSEO ile ters orantılı olduğu tahmin edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis contains three empirically estimated studies on the environmental economics of underdeveloped, developing, and developed countries. The first chapter of this thesis establishes the long run association between gross domestic product (GDP) and gross fixed capital formation (GFCF) with carbon emission (CE) in BRICS-4 countries and USA. To empirically estimate the long run cointegration and to check the validity of EKC hypothesis, the novel second-generation panel data analysis is done by taking the annual data from 1991-2020. All the variables are cross-sectionally dependent, differenced stationary, and cointegrated over the long run, according to the empirical estimations. Additionally, the calculation of coefficients using the DCCE approach revealed that the USA and the BRICS-4 countries accept the validity of the EKC hypothesis. The second chapter of this thesis examines the effects of the unemployment rate, consumption of renewable energy, and oil rents on the G-20 countries' annual emissions of greenhouse gases from 1991 to 2020 using second-generation panel data analysis. This chapter's primary goal is to examine the G-20 nations' acceptance of the EPC theory. All the variables are cross-sectionally dependent, differenced stationary, and cointegrated over the long run, according to the empirical estimations. Also, DCCE estimates found that the unemployment rate and greenhouse gas emissions are negatively related. Therefore, the EPC hypothesis is validated. Moreover, findings also reveal that GHG is negatively related to REC and positively related with OR, respectively. The third chapter studies the impact of environmental tax (Etax), GDP, and air-pollution effects (APE) on the GFCF of EU-16 countries by taking the annual data from 1991-2020 through second-generation panel data analysis. All the variables are cross-sectionally dependent, differenced stationary, and cointegrated over the long term, according to the empirical estimations. Additionally, it is discovered that GFCF and GDP have a positive relationship. Moreover, the environmental tax is estimated to be negatively related with GFCF in EU-16 countries.