STEM temelli laboratuvar eğitiminin öğretmen adaylarının STEM hazır bulunuşluk düzeylerine, bilimsel süreç ve karar verme becerilerine etkisi
The effect of STEM based laboratory training on STEM readiness, scientific process and decision making skills of preservice teachers
- Tez No: 771382
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
STEM eğitimi yaklaşımı, fen (science), teknoloji (technology), mühendislik (engineering) ve matematik (mathematics) gibi dört önemli disiplinin bütünleştirilerek uygulamaya konulduğu bir öğretim modeli olarak tanımlanmaktadır. Bilginin gerçek hayattaki problem çözmeye uygulanmasını ön plana alan bu modelde, etkili STEM eğitimi yaklaşımının gerçek hayat sorunlarını, kaygıları, problemleri üzerine odaklanan bir pedagoji içermesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Günümüzdeki hızlı teknolojik gelişmelere ayak uydurmak için şüphesiz STEM eğitimi yaklaşımının önemi artmaktadır. Bu amaçla STEM eğitimi yaklaşımının kapsamını, teorisini ve uygulamalarını tüm eğitim seviyelerinde araştırmak ve öğretim programlarını yaklaşıma uygun olarak yeniden düzenlemek esas olmalıdır. Öğretmenler, 21. yüzyılda birçok zorlayıcı sorumlulukla karşı karşıya kalmaktadır. Bunlardan en önemlisi; belirlenmiş standartlara dayalı eğitim yoluyla öğrencilere en etkili öğrenme etkinlikleri ve dersleri düzenlemektir. STEM eğitimi yaklaşımı, öğretmenlerin bu zorlukla baş etmelerine yardımcı olabileceğine inanılan bir yönelimdir. Bu çalışmanın amacı STEM temelli laboratuvar eğitiminin Fen Bilgisi öğretmen adaylarının STEM hazır bulunuşluk düzeylerine, bilimsel süreç ve karar verme becerilerine etkisinin araştırılmasıdır. Araştırma tek gruplu ön test–son test yarı deneysel desende gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubu Düzce Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Çalışma grubuna ön test ve son test olarak“Bilimsel Süreç Beceri Ölçeği”,“Karar Verme Beceri Testi”,“STEM Hazır Bulunuşluk Ölçeği”uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket program kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre STEM temelli laboratuvar eğitiminin öğretmen adaylarının STEM hazır bulunuşluk düzeylerine, bilimsel süreç ve karar verme becerilerine anlamlı düzeyde etkisi olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The STEM education approach is defined as a teaching model that is put into practice by integrating four important disciplines such as science, technology, engineering and mathematics. In this model, which emphasizes the application of knowledge to real-life problem solving, it is concluded that an effective STEM education approach should include a pedagogy that focuses on real-life problems, concerns and problems. Undoubtedly, the importance of STEM education approach is increasing in order to keep up with today's rapid technological developments. For this purpose, it is essential to research the scope, theory and applications of the STEM education approach at all educational levels and to reorganize the curriculum in accordance with the approach. Teachers face many challenging responsibilities in the 21st century. The most important one; To organize the most effective learning activities and lessons for students through education based on established standards. The STEM education approach is one that is believed to help teachers cope with this challenge. The aim of this study is to investigate the effect of STEM-Based Laboratory Education on Science Teacher Candidates' STEM Readiness Levels, Scientific Process and Decision-Making Skills. The research was carried out in a single-group pretest-posttest quasi-experimental design. The study group consists of 3rd grade students of Düzce University Education Faculty Science Education.“Scientific Process Skill Scale”,“Decision Making Skill Test”,“STEM Readiness Scale”were applied to the study group as pre-test and post-test. The obtained data were analyzed using the SPSS package program. According to the results of the research, it was concluded that STEM-based laboratory education had a significant effect on the STEM Readiness Levels, Scientific Process and Decision-Making Skills of teacher candidates. In line with these results, suggestions were made to the researchers.