Essays on macroeconomics
Makroekonomi üzerine makaleler
  1. Tez No: 504840
  2. Yazar: HATİCE GÖKÇE KARASOY CAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SANG SEOK LEE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu tez, özellikle parasal iktisat ve kurumsal finans alanı ile ilgili dört makaleden oluşmaktadır. Tezde, parasal aktarımda değişken faizden borçlanmanın rolü ile ilgili deneysel bulgular ortaya konmuş ve yatırımların bir kısmının borçlanarak karşılandığı teorik bir modelde, uzun dönemli ve değişken faizli borçların rolü, yeni Keynesgil bakış açısı ile tartışılmıştır. Para politikasının geleceğe ilişkin sürprizlerinin (sözlü yönlendirme), mevcut faiz oranına ilişkin sürprizlerinden farkı ve nakit akışı beklentilerinde borç vadesinin önemi gösterilmiş; hem deneysel hem de teorik olarak değişken faizli borçlanmanın parasal aktarımdaki etkisi tartışılmıştır. İlk makalede, hisse senedi piyasasında işlem gören büyük ölçekli firmaların hisse senedi fiyatlarının para politikasından nasıl etkilendikleri incelenmiştir. Vaka analizi çerçevesinde incelenen bulgular, para politikası karar günlerinde (Federal Open Market Committee meeting days) değişken faizden borçlanan firmaların hisse senedi fiyatlarının, politika şoklarına daha yüksek tepki verdiğini göstermektedir. Beklenen nakit akışı değişiminin ölçümünde, değişken faizli borç tutarı kadar borcun vadesinin de önemli olduğu vurgulanmaktadır. Ayrıca, kendisini faiz oranı riskine karşı korumaya alan (hedging) firmalar, şoklardan da daha az etkilenmektedir. Bu kanalın işlerliğinin, para politikasının bugünkü faiz oranına ilişkin sürprizlerinden ziyade; geleceğe yönelik sürprizlerine (sözlü yönlendirme) bağlı olduğu gösterilmiştir. Bu etkinin piyasa katılımcıları tarafından benimsenmiş bir ataletten kaynaklanmadığı; yatırımcıların, firmaların bilançolarını, borç ve faiz oranı riskine karşın korunma bilgilerini gerçekten takip edip etmedikleri çeşitli istatistiksel testlerle tartışılmıştır. Son olarak, para politikası şokuna maruz kalındığı esnada sahip olunan değişken faizli borcun yarattığı nakit akışı beklentisinin, sonraki dönemlerdeki sermaye yatırımı, stok ve karlılık gibi değişkenleri anlamlı ölçüde etkilediği gösterilmiştir. İkinci makalede, ilk makaleye ilave deneysel testler sunulmaktadır. Bu bölümde firma örnekleminin orta ve küçük ölçekli firmaları da içerek şekilde genişletilmesi, finansal ya da elektrik, su, gaz dağıtımı gibi sektörlerin dahil edilip edilmemesi durumunda ortaya çıkan sonuçlar tartışılmıştır. Ayrıca ilk makalede tartışılan parasal aktarım mekanizmasının, sıfır alt tabanı döneminde de (2009-2014) çalışmaya devam ettiğine ilişkin ek analizler yapılmıştır. Üçüncü makalede, kısa ve uzun vadeli firma borcunun birlikte incelenebildiği basit bir teorik model kurulmuştur. Literatürde, firmaların borçlanacakları vadeyi seçerken önemli motivasyonlarından birisinin varlık ve nakit akışlarının vadesi olduğu gösterilmektedir. Buradan hareketle uzun ömürlü sermayeye sahip olan firmaların uzun vadeli borçlanabileceği, kısa ömürlü sermayeye sahip olan firmaların ise kısa vadeli borçlanabileceği bir yaklaşım benimsenmiştir. Böylece her iki borçlanma tipine karşı makro ihtiyati tedbirler dahil olmak üzere çeşitli şokların tartışılabileceği bir temel hazırlanmıştır. Bu makalenin ikinci kısmında, modele fiyat katılıkları gibi Yeni Keynesyen özellikler eklenmiş ve para politikasının rolü incelenmiştir. Genişletilmiş model, pek çok politika sorusunun tartışılabileceği bir yapıdadır. Benzer sıkılaştırıcı para politikası şoklarına maruz kalan, sabit faizli ve değişken faizli uzun dönemli borçlanma araçlarını kullanan modeller kendi aralarında kıyaslandığında; değişken faizli ekonomide tüketimin daha kötü etkilendiği ve para politikasının daha etkisiz olduğu gözlenmektedir. Bu bulgu, değişken faiz ve parasal aktarımı inceleyen literatür ile uyumludur. Ayrıca, değişken faizli borcun ortalama vadesinin uzun ve kısa olduğu modeller birbirleri ile kıyaslandığında; daha uzun vadenin, firmaları şoklardan daha fazla etkilenir hale getirdiği gösterilmiştir. Bu bulgular, ilk makaledeki ampirik sonuçlar ile uyumludur. Son makale ise yayın zorunluluğunu yerine getirmek amacı ile teze eklenmiştir. Türkiye ekonomisine ilişkin olan bu bölüm, tüketici güven endekslerinin özel tüketim büyümesini tahmin etme gücünü değerlendirmektedir. Buna göre, toplam tüketim, dayanıklı mal tüketimi ve dayanıksız mal tüketimindeki büyümeler için, çeyreklik veri ile en küçük kareler yöntemi kullanılarak güven endekslerini dahil eden ve etmeyen tahmin modelleri oluşturulmuştur. Ayrıca ihtiyati tasarruf hipotezi de test edilmiştir. Sonuçlar, güven endekslerinin özel tüketim büyümesine ilişkin bilgi içerdiğine; ancak bu bilginin, diğer makro değişkenler tahmin modellerine eklendiğinde önemini büyük ölçüde kaybettiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation consists of four essays on macroeconomics with a special emphasis on monetary economics and corporate finance. It presents empirical evidence for the floating rate channel in monetary policy transmission, highlighting the role of debt maturity when measuring cash flow exposure and its association with future path of policy. It then builds a theoretical model with New Keynesian properties in which endogenous borrowing constraints are source of amplification of fundamental shocks. The two blocks of the thesis, both empirical and theoretical essays, uncover the floating rate channel of monetary policy, with a comprehensive understanding and interpretation of corporate debt maturity, nature of repayment structure and forward guidance. The first essay investigates firm level stock price changes around monetary policy announcements in an event study framework, and finds that firms that have issued more floating rate debt see their stock prices affected more. Importantly, it shows that debt maturity is a crucial component of cash flow exposure. The firms with floating rate liabilities at longer maturities experience steeper fall in their stock prices. In addition to this, it provides further evidence regarding the floating rate channel by demonstrating that for the firms which hedge themselves against interest rate risk, the effect of the policy shock is mitigated. This indicates financial market sophistication, which is further explored in the form of statistical tests. Further, it is the path, or forward guidance component of monetary policy shock that triggers this channel since this is the aspect of the policy that shapes expectations about future short rates hence future floating rate debt payments. The results show that, in the zero lower bound period the floating rate channel continued to be effective because of forward guidance surprises. It is shown that this effect is not a result of rule of thumb behavior, and that the marginal stock market participant actually studies and correctly interprets the liability side of firm balance sheets. The tests of financial market sophistication, which are novel, contribute to the empirics of market rationality. Furthermore, the floating rate exposure at the time of monetary policy surprises predicts future investment and profitability, verifying the pricing decision and also providing evidence of another channel for monetary policy, due to financial effects. In short, this essay provides a detailed analysis of neo-classical monetary policy transmission involving firm balance sheets and provides a small glimpse of what lies behind Bernanke and Gertler's (1995) ``black box''. The second essay provides additional robustness checks and considers alternative regression model specifications to those in the first essay. This essay discusses the existence of floating rate channel for samples of different firm size classes, and for samples including or excluding specific sub-sectors. It shows that for small-sized firms, the channel is not evident, presumably resulting from the fact that their access to floating rate debt market is limited. This warrants further analysis, which will be taken up in the future. It confirms the cash flow effect and the protective power of hedging increases when the analysis excludes both financials and utilities sectors. Furthermore, it analyzes various specifications with additional control variables, time fixed effects, and provides further evidence for the zero lower bound period. The third essay builds a simple model in which both short term and long term debt co-exist. The essay is motivated by empirical papers which show that firms match their debt maturity structure and asset maturity. The model assumes that the sector which has long-lived capital is financed by long term debt, and the sector which has short-lived capital is financed by short term debt. The simple model provides an environment to discuss the sector-specific effects of the aggregate shocks and macro-prudential policies. In the second part of the essay, the simple real model is extended to a New Keynesian dynamic stochastic general equilibrium model which embeds nominal frictions due to price stickiness, which creates a role for monetary policy. The extended model has various policy implications. The impulse response functions to a similar monetary policy shock show that floating rate debt might be more disruptive for consumption. Moreover monetary policy is less effective in the floating rate case. These are in accordance with the findings of floating rate debt literature. Moreover it shows that lengthening the maturity of floating rate debt puts long term debt financed entrepreneurs into a more vulnerable position. This supports empirical findings in the first and second essay. The specific type of corporate debt that is used to finance investment, which eventually turns into production, plays a significant role in determining future cash flows, and that in turn is quite important for understanding monetary policy transmission. The fourth essay, which is the final essay of the thesis, is included to fulfill the publication requirement. It assesses empirically whether consumer confidence indices contain information about future private consumption growth in Turkey. To this end, empirical models for quarterly total, durable and nondurable consumption growth with and without sentiment indicators are presented, and in-sample forecasts and one-step-ahead out-of-sample forecasts from recursive OLS estimates are evaluated. It is demonstrated that consumer confidence indices are informative about consumption, however once other macro economic variables (e.g., exchange rate, labor income, real interest rate etc.) are included, gains from them in out-of-sample forecasts decrease significantly. Moreover there is no clear evidence for either precautionary savings motive or permanent income hypothesis.