Büyükşehir belediyelerinin kırsal kalkınma uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of rural development practices of metropolitan municipalities
  1. Tez No: 771401
  2. Yazar: YEŞİM KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Büyükşehir belediyeleri Türkiye yerel yönetimi içerisinde büyük etki ve yönetim alanına sahip birimlerdir. Artan nüfus ve gelişen ihtiyaçları karşılamak amacıyla 1984 yılında İstanbul, İzmir ve Ankara'da oluşturulan ve son olarak 2012 yılında hazırlanan 6360 sayılı On Dört İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Yedi İlçe Kurulması İle Bazı Kanun Hükmünde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla birlikte sayısı otuza çıkan bu yerel yönetim birimleri hem hizmet verdiği nüfus hem de alan açısından oldukça önemlidir. Büyükşehir belediyelerinin 2012 yılında yapılan kanuni düzenleme ardından sınırları il sınırları olmuş ve kırsal alanlar büyükşehir belediyelerinin sorumluluğu altına girmiştir. Özellikle 1980'li yıllardan itibaren kıra ve yerele yönelik yaklaşımlarda değişimler yaşanması ülkelerin kırsal kalkınma çalışmalarında düzenlemeler yapmasına neden olmuştur. Yerel yönetimler özelinde büyükşehir belediyeleri kırsal kalkınma çalışmalarına genel olarak son kanuni düzenleme ile başlamış günümüzde de devam etmektedir. Gerçekleştirilen çalışmalar incelendiğinde büyük ağırlığın altyapı çalışmalarına verildiği ve İstanbul ve Ankara gibi büyükşehir belediyeleri haricinde farklı alanlarla ilgili faaliyetlerin az olduğu görülmektedir. Tezin ilk bölümünde kırsal kalkınmanın ne olduğu ve yerel yönetimlerin kırsal kalkınma deneyimi, ikinci bölümde ise büyükşehir belediyelerin kırsal kalkınma ile ilgili planladığı çalışmalar incelenecektir. Bu kapsamda tezin amacı büyükşehir belediyelerinin kırsal alanlar için planladığı faaliyetlerin ve yaptığı çalışmaların neler olduğunu ortaya koymak ve kırsal kalkınma için büyükşehir belediyelerinin neler yapabileceğini değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
Metropolitan municipalities are units with great influence and management area within the Turkish Local Government. With the Law No. 6360 on the Establishment of Metropolitan Municipality and Twenty-Seven Districts in Fourteen Provinces, which was formed in 1984 in Istanbul, Izmir and Ankara in order to meet the increasing population and developing needs, and lastly prepared in 2012, the number of these local administrations increased to thirty with the Amendment of Certain Laws. Units are very important in terms of both the population and the area they serve. Especially since the 1980s, changes in rural and local approaches have caused countries to make arrangements in rural development studies. Since the establishment of Turkey, rural development has been an important policy area and studies have been carried out for the development of rural areas. Among the local governments, metropolitan municipalities started their rural development studies with the last legal regulation and continues today. When the studies carried out are examined, it is seen that the great weight is given to the infrastructure works and it is seen that there are few activities related to different areas except for certain metropolitan municipalities. In the first part of the thesis, what rural development is and the rural development experience of local governments will be examined, and in the second part, the studies planned by the metropolitan municipalities on rural development will be examined. In this context, the aim of the thesis is to reveal and evaluate the activities planned and the studies carried out by the metropolitan municipalities for rural areas.