Romantik ilişkilerde psikolojik şiddet, ilişkide otantiklik ve evliliğe yüklenen anlam
Psychological violence, relationship authenticity and the meaning of marriage in romantic relationships
  1. Tez No: 771402
  2. Yazar: HİLAL YARDIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı romantik ilişkilerde psikolojik şiddet, ilişkinin otantikliği ve evliliğe yüklenen anlam arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın örneklemini 18 yaş üstü 509 kadın oluşturmaktadır. Veri toplama sürecinde Kadına Psikolojik Kötü Muamele Envanteri, İlişkide Otantiklik Ölçeği ve Evliliğe Yüklenen Anlam Ölçeği kullanılmıştır. Veri analizinde SPSS 21.0 paket programından yararlanılmıştır. Araştırmada veri analizi sürecinde Spearmen Rho korelasyonu, basit doğrusal regresyon, Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları romantik ilişkilerde psikolojik şiddet, ilişkinin otantikliği ve evliliğe yüklenen anlam olmak üzere araştırmaya konu olan bütün değişkenlerin birbirleriyle anlamlı düzeyde ilişkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between psychological violence in romantic relationships, the authenticity of the relationship and the meaning of marriage. The sample of the study consists of 509 women over the age of 18. During the data collection process, the Women's Psychological Abuse Inventory, the Authenticity in Relationship Scale and the Meaning of Marriage Scale were used SPSS 21.0 package program was used in data analysis. Spearmen Rho Correlation, Simple Linear Regression, Mann Whitney U and Kruskal Wallis tests were used in the data analysis process. The findings of the study showed that all the variables in the study, including psychological violence in romantic relationships, the authenticity of the relationship and the meaning of marriage, were significantly related to each other.