Kyzikos'da 'metroon' olarak tanımlanan yapı: 'mimarisi, bezemeleri ve plastik eserleri'
  1. Tez No: 36919
  2. Yazar: NURETTİN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDULLAH YAYLALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Anadolu'nun Marmara Denizi içine uzantısı durumundaki Kapıdağı Yarımadası'nın önemli antik kenti Kyzikos'da bulunan ve daha çok Roma kalıntıları olan eserlerden bazı yapı kalıntıları günümüze kadar gelmiştir. 1988 yılından bu yana Prof.Dr.Abdullah YAYLALI başkanlığında yürütülen kazılar yeniden kente bir canlılık kazandırmış ve başta Hadrian Tapınağı olmak üzere, kentteki birçok kalıntı tanımlanmaya ve bunların kimlikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Bunlar arasında, bazı yayınlarda“Metroon”olarak tanımlanan yerin önemli bir mimari kalıntıya ait olduğunu ortaya koyan özellikle değişen boyutlardaki frizlere ait çeşitli kabartma parçaları, mimari bezekler ve yontu parçaları, buranın metroon olduğu yöndeki düşüncelerimizi güçlendirdi. Ele geçen Attis'li bazı sütunlar ve bunların kullanım yerleri değerlendirildiğinde, söz konusu bu alan içinde çevresi Attis'li sütunlarla çevrili bir Kybele tapınağı olabileceği akla gelmektedir.“Tanrılar Anası”olarak tapınım görmüş adına festivaller düzenlenen bir tanrıçaya ait bir tane ve sıradan bir tapınak olması düşünülemez. Genel anlamda“Kutsal ”Alan" olarak tanımladığımız bu kalıntılar içindeki malzemeler kendi içinde konu ve stil açısından bütünlük gösteren çeşitli buluntu kümelerinden oluşmaktadır. Söz konusu yerin neresi olduğunda kesin belirtiler olmamakla beraber, Kyzikos kaynaklı bazı Attis'li sütunların buluntu yeri olarak gösterilen kalıntılarda yaptığımız araştırmalar burasının Kybele kültünü de İçinde barındıran kutsal bir alan olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Some Roman ruins which excavated in ancient Cyzicos İn Kapıdağı peninsula which extends into Marmara Sea, have come down to us. The excavations, which have been carried out after 1986 campaign under the supervision of Prof.Dr.Abdullah YAYLALI have evindently brought a new vitality to the region and helped to identify the Hadrian Temple us particular as well as other remains of less significance. The sanctuary and its surrounding areas which was interpretended. As Metroon has an architectural importance in the town particulary such items architectural decorations, statues, reliefs uncovered during excavation supports our suggestions that the sanctuary was probably a Metroon. Attis Columns and their location in the sanctuary indicated that there might be a Kybele Temple, within the site and also this Attis Columns are believed to have surrounded the Temple. The temple shouldn't be considered as an ordinary sanctuary belonging to Kybele in whose honourpeople held Festivals. The fragments in this site consist at identical particles. There is no concrete finding of where about of this“Metroon”However some Attis columfEfound in Kyzikos shows us that this is a holy shrine which accommodated Kybele cult