Yargılama Hukuku bakımından kanunî vekâlet ücreti
Attorney's fees within the scope of Procedural Law
- Tez No: 771416
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER BORAN GÜNEYSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada, yargılama giderleri içerisinde sayılan kanunî vekâlet ücreti ile birlikte ana hatları ile avukat ile müvekkili arasındaki avukatlık sözleşmesinden doğan avukatlık ücreti ve diğer yargılama giderleri anlatılmaya çalışılmıştır. Avukatlık, yargının üç sacayağından biri olup savunma hakkının kullanmasında profesyonel hukukî yardıma erişimi sağlamaktadır. Bir avukatın mesleki bilgisi gereği iş sahibine verdiği hukukî yardımı kural olarak, bir ücret karşılığı vermesi zorunludur. Avukatın ücretsiz iş alma yasağı sebebiyle“avukatlık ücreti”ve“karşı vekâlet ücreti”avukatlık hukukunun önemli konuları içinde yer almaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde genel olarak avukatlık sözleşmesi ve avukatın ücret hakkı ile“avukatlık ücreti”incelenmiştir. İkinci bölümde ise yargılama harç ve giderleri, yargılama gideri olarak vekâlet ücreti, yargılama giderlerinin kime ait olacağı meselesi ve medenî usûl hukuku ilkelerinin yargılama giderleri üzerindeki etkisi ele alınmıştır. Aynı zamanda 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 164'üncü maddesine ve karşı vekâlet ücretine Anayasa Mahkemesi'nin bakışı da çalışmada yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this article legal fees of which arising from the attorney agreement between the attorney and client and are considered as litigation expenses within the scope of procedural law and other litigation expenses have been evaluated. Attorneyship is one of the constitutes of the trivet of the judiciary system and provides professional legal support within the scope of utilization of right of defense. It is imperative for an attorney to practice the legal profession in exchange for a price due to the professional knowledge the attorney employs. Legal fees arising from the attorneyship agreement as well as the procedural law are among the prominent subjects in attorneyship law given the ban on free-of-charge counseling. In the first section of this article,“attorneyship fee”, attorneyship agreement and attorney's right to charge have been examined. In the second section, litigation fee and expenses, attorney's fee as a litigation fee and the concept of which party is bearing the legal costs as well as the impact of the principles of procedural law over the litigation costs have been illustrated. Also, the Turkish Constitutional Court's approach towards Article 164 of the Attorneyship Law numbered 1136 and legal fees arising from the procedural law has been discussed.