Özel Hukuk yönüyle kamulaştırmasız el atmadan doğan davalar
Lawsuits arising from confiscation without expropriation in terms of Private Law
  1. Tez No: 812120
  2. Yazar: EMİNE NUR METİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH KULAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Tez çalışmasında kamulaştırmasız el atmaya ilişkin temel hususlar teorideki fiili ve hukuki el atma ayrımı dikkate alınarak ele alınmış ve her iki ihtimalde mülkiyet hakkı ihlal edilen taşınmaz malikinin açabileceği davalar ile bu davalardan biri olan bedel davasında sıkça karşılaşılan sorunlar incelenmiştir. Yargı içtihatları ile şekillenerek uygulamada kabul gören kamulaştırmasız el atmaya yönelik birtakım kanuni düzenlemeler de çalışmamız içerisinde değerlendirilmiştir. Bu düzenlemelerden bir kısmı; uluslararası sözleşmeler, Anayasa ve kanunlarla korunan temel hak ve hürriyetleri belirli açılardan ihlal ettiği, özel olarak da mülkiyet hakkına esaslı müdahale teşkil ettiği gerekçesiyle iptal edilmiştir. Çalışmamız kapsamında söz konusu iptal kararlarının ve akabinde getirilen yeni düzenlemelerin de detaylı olarak üzerinde durulmuştur. Sıkça yapılan kanun ve içtihat değişiklikleriyle son derece dinamik ve ne yazık ki sağladığı hukuk güvenliği bakımından 'güvensiz' bir alan olan kamulaştırmasız el atmaya dayalı ortaya çıkan sonuçlar incelenmiştir. Kamulaştırmasız el atmaya dayalı olarak açılabilecek davaların hukuki nitelikleri, tarafların teşkili usulü, zamanaşımı ve hak düşürücü süreler ile yargılamaya ilişkin çeşitli hususlar çalışma kapsamında değerlendirilmiştir. Kamulaştırmasız fiili ve hukuki el atmadan kaynaklı açılabilecek bedel davalarında; taşınmazın gerçek değerinin takdir edilmesi, harç ve vekalet ücretlerinin hesabı, yargı kararlarının icra edilebilirliği ile görevli mahkemenin tayinine dayalı sorunlar detaylı olarak çalışmada ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the main issues of confiscation without expropriation are focused in the light of the theory of distinction about de facto and statutory confiscation. In both cases, the lawsuits that can be filed by the owner of the property whose property rights are violated and the frequently encountered problems for the lawsuit for appraisal of property are discussed. Some legal regulations are examined in this study for confiscation without expropriation, which has been shaped by judicial decisions and accepted in practise. Some of these regulations have been annuled as they violated fundamental rights protected by international conventions, Constitution and legal regulations in some aspects and in particular, constituted a fundamental interference with the right to property. Within the scope of this study, the aforementioned annulments and subsequent new regulations are also discussed in detail. The results based on confiscation without expropriation, which remains an extremely dinamic area with legal and jurisprudence amendments and unfortunately an 'uncertain' area in terms of legal certainty, are assessed. The legal qualifications of the lawsuits that can be filed based on confiscation without expropriation, right to be sued, statute of limitaitons and period of prescriptions and various issues related to the legal proceeding are considered. In lawsuits for appraisal of property that may be filed due to confiscation without expropriation; the determination of the value of expropriation, the calculation of court and attorney fees, the enforceability of judicial decisions and the problems regarding appointment of competent court are discussed.