Can Bitcoin replace the US Dollar as a world reserve currency? A volatility research on Bitcoin prices
Bitcoin ABD Dolarının yerini rezerv para birimi olarak alabilir mi? Bitcoin fiyatları üzerine volatilite araştırması
- Tez No: 771425
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL ERTAN ÖZGÜZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmanın amacı, Bitcoin'in (BTC) literatürde ve kamuoyunda değerlendirildiği üzere spekülatif bir varlık olmaktan çok bir takas aracı olarak kullanılıp kullanılamayacağını belirlemektir. 2008 mali krizinden sonra geleneksel mali araçlara yönelik güvensizlik, M2 para arzının artması ile birlikte ABD Dolarının para biriminin değer kaybetmesi, mevcut merkezi finans sistemine bir alternatif olarak blokzinciri teknolojisinin ortaya çıkmasına neden oldu. Bu tezde, üç ampirik araştırma yapılacaktır. Bulgularım, BTC'nin yüksek volatilitesi ile henüz bir dünya rezerv para birimi olmaya hazır olmadığını gösteriyor. Bununla birlikte, bulgularım aynı zamanda BTC fiyat volatilitesinin zamanla azalma eğiliminde olduğunu ve bunun da ağın fiyat istikrarını ve potansiyel para birimi olarak kullanılabilirliğini artırdığını gösteriyor.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine whether Bitcoin (BTC) could be used as a medium of exchange rather than a speculative asset as considered in the literature and in public and could replace the US dollar as the world reserve currency. Global distrust for traditional financial instruments after the financial crisis of 2008, currency debasement of the US Dollar with an expansion of the M2 money supply, and rising inflation rates led to the emergence of blockchain technology as an alternative to the current centralized financial system. In this thesis, I conduct three empirical investigations. My findings indicate that BTC is not yet ready to be a world currency due to its high volatility. However, my findings also show that BTC price volatility tends to decrease over time, increasing the price stability and potential currency usage of the network.