Anonim şirkette ibra davası
Acquittance case at joint stock companies
- Tez No: 771424
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİLAY UZUNALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın konusu anonim şirkette ibra davasıdır. Şirketler hukukunda ibra, şirket içi bir işlem olup, menfi borç ikrarı niteliğindedir. İbra kararı sayesinde yönetim kurulu üyeleri, yöneticiler, denetçiler, kurucular ve tasfiye memurları yapmış oldukları faaliyetlerle alakalı sorumluluklarından kurtulabilirler. Bu kişiler haklarında ibra kararı alınmaması, alınmaktan kaçınılması gibi durumlarda ibra talebinde bulunabilirler. Haklarında ibra kararı alınmasından kaçınılan ya da ibrası reddedilen herkes ibra davası açma yoluna gidebilir. İbra davası ve sorumluluk davası birbiriyle ilişkili davalardır. Bazı Yargıtay kararlarına göre, sorumluluk davası açılması için makul bir sürenin geçmesinden sonra ibra davası açılabilmelidir. Bu kararlar doktrinde makul süre kavramının ucunun çok açık olması, makul süre denilerek neyin kastedildiğinin belirsiz olması gibi nedenlerle eleştirilmektedir. Çalışmamızda ibra kavramı, hukuki niteliği, işlevleri, ibra kararının alınması, ibra davasının özellikleri ve ibra davasının sorumluluk davasıyla karşılaştırılması konuları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, main subject of this study is the case of release at incorporated company. Release at corporate law is that internal transaction in company and negative debt confession. Board members, managers, auditors, establishers and liquidators can be able to escape their responsibilities abour their activities via release decision. These people can demand of release on situations like that failure to acquit or avoidance of acquittal. Anyone whose release decision is avoided or whose release is rejected can file a lawsuit for release. Release action and liability action are related lawsuits. On our study we handle that release concept and its properties, situations when failure to acquit happen, situations when avoidance of acquittal happen, the relationship between case of release and case of responsibility. According to decisions of some Supreme Court, release case can be opened after a reasonable time for liability case. These decisions are criticized at doctrine because of reasonable time means unclear and its time interval is unspecified. In our study release concept, and its legal qualification, functions, make a release decision, specifications of release case and compare release case with liability case are examined.