Blockchain teknolojisinin makro düzeyde finansal etkileri
The macro-level effects of blockchain technology on the financial system
- Tez No: 738196
- Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Ekonomi, Science and Technology, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Para veya para yerine geçen tüm değerli alım satım araçlarına, yüzyıllardır insanların toplum içerisinde düzen kurarak yaşamaları için gerek duyulmuştur. Yüzyıllar öncesinde değiş tokuş yöntemiyle arpa ya da bakır bir değeri simgelemekteyken zamanla kâğıt, metal, dijital elektronik gibi birçok para türü de piyasada belirli bir değerin ölçüsü olmuştur. Günümüzde modern para olarak adlandırılan 3 tür para sistemi vardır. Kaydi para, Elektronik Para ve Dijital Para olarak anılmaktadır. Dijital paralar Sanal Para ve Kripto Para (Şifreli Para) olarak ikiye ayrılmaktadır. Kripto para olarak karşımıza çıkan ilk para Bitcoin'dir. Bitcoin'in temel alt yapısını oluşturan Blockchain, dağıtık veri tabanı ağı olarak açıklanabilir. Blockchain teknik yapısı itibariyle tüm ekonomik sistemlerle entegre edilebilir ve bu sebebiyle karşımıza birçok alanda çıkmaktadır. Blockchain sisteminin ödeme sistemleri ile olan ilişkisi; tabakalı amaçsal (kota) örneklemesi kullanılarak, finans ve ödeme alanında çalışan uzmanlar ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile incelenmiştir. Blockchain teknolojisinin güvenirliği ve şeffaflığının Türkiye'nin sorunu olan kayıt dışı ekonomiye nasıl bir çözüm getirebileceği ve ayrıca Blockchain teknolojisinin birçok alanda gelişime açık olması nedeniyle uygulama alanlarıyla entegre edilmesi sonucunda finansal sistemlere olan etkilerinin ileriye dönük olarak analiz edilmesi çalışmanın amacıdır. Çalışmanın sonucunda elde edilen bulgular doğrultusunda Blockchain teknolojisinin sadece ödeme kanallarında temel ağ yapısı olarak kullanılmasıyla dahi kayıt dışı ekonomide çözüm olabileceği ve dolaylı olarak tüm makroekonomik faktörleri etkileyebileceği anlaşılmaktadır. Dünyada yer alan diğer ülkelerden geri kalınmaması amacıyla Türkiye'de başta kamu kurumları ve iş birlikleri tarafından dijital dönüşümün adımlarının atılması gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Dijital dönüşümün Blockchain teknolojisi destekli olarak yapılması sonucunda sistemin başta güvenliği ve sağlamlığı olmak üzere birçok avantajından yararlanmayı mümkün kılacaktır.
Özet (Çeviri)
For centuries, money or all valuable trading tools that replace money are necessary for people to live in society by establishing order. In ancient civilizations, barley or copper symbolized a value with the exchange method, but in time, many types of money such as paper, valuable metal, digital electronics became a measure of a certain value in the market. Today, there are 3 types of money systems called modern money. These are called as deposit, electronic and digital money. Digital currencies are divided into two as virtual and crypto(encrypted) money. Bitcoin is the first currency to appear as crypto money. The basic infrastructure of Bitcoin consists of a system called Blockchain and can be briefly explained as a distributed database network. Blockchain can be integrated with all economic systems because of its technical structure and nowadays it appears in many areas. The relationship of the blockchain system with other the payment systems was examined using the stratified purposive (quota) sampling, with the semi-structured interview technique on the employees in the finance and payment field. Purpose of study; it is to analyze how the reliability and transparency of blockchain technology can provide a solution to the informal economy, which is Turkey's problem, and also the effects of Blockchain technology on financial systems because it is open to development in many areas. In line with the findings obtained as a result of the study, it is understood that even using Blockchain technology only as the basic network structure in payment channels, it can be a solution in the informal economy and indirectly affect all macroeconomic factors. In order not to be left behind from other countries in the world, In Turkey, the necessity of taking the steps of digital transformation, especially by public institutions and collaborations, emerges. As a result of digital transformation with the support of Blockchain technology, it will make it possible to benefit from many advantages of the system, especially its security and robustness.