Patlayıcı madde şiddetinin sosyoekonomik etkileri
The impact of explosive violence on socioeconomy
- Tez No: 771449
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN İBRAHİM ÖĞÜNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Hukuk, Forensic Medicine, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Suç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma ile patlayıcı madde saldırıların oluşturduğu şiddetin sosyoekonomik etkileri ortaya konulacaktır. Şiddetin insanlar üzerinde oluşturduğu etki şiddetin türlerine göre değişmektedir fakat patlama reaksiyonun saniyenin binde biri gibi bir sürede, 3000-4000C°lik bir sıcaklıkta ve santimetre kareye etki eden ortalama 305 tonluk (300 kilogram bar) bir kuvvetle ortaya çıkması, patlayıcı madde siddetin etkisini ve boyutunu arttırmaktadır. Kontrolsüz olan bu gücün oluşturduğu şiddet; çocuk, kadın, yaşlı demeden tüm bireyler için“ayrım yapmayan”riskler oluşturmaktadır. Tanımlayıcı tipte yapılan bu çalışmanın amacı patlayıcı madde şiddetinin (patlayıcı madde kullanılarak gerçekleştirilen saldırıların oluşturduğu şiddet) sosyoekonomik etkileri belirlemektir. Bu kapsamda, Ankara ilinde meydana gelen 10 Ekim 2015 Ankara Tren Garı, 17 Şubat 2016 Merasim Sokak ve 13 Mart 2016 Kızılay Güvenpark terör saldırılarından doğrudan ve dolayı olarak etkilenmiş olan 184 kişiye anket uygulanmıştır. Ankete hem sosyal hareketliliği hem de ekonomik üretkenliği en üst seviyede olan insanlar katılmış olup erkeklerin oranı %72,8 ve 30-49 yaş arasındaki orta yaşlardaki bireylerin oranı ise %85,3'dir. Bu saldırılarda 173 kişinin hayatını kaybetmesi ve 441 kişinin de yaralanmış olmasına rağmen patlama merkezi dışındaki insanların ve yapıların fiziksel olarak nispeten daha az etkilediği anlaşılmaktadır. Ayrıca açık alanda yapılan saldırılarda patlama şiddeti, metro istasyonu, bina içi gibi kapalı alanda yapılan saldırılara göre daha azdır ve yapı üzerinde daha az hasara neden olmaktadır. Çalışma sonucunda dikkat çeken bir husus ise; katılımcıların %84,6'sı gibi büyük kısmının patlayıcı madde kullanılan suçlardan, diğer suçlara kıyasla psikolojik olarak daha fazla etkilendiklerini belirtmeleridir.
Özet (Çeviri)
In this study, the socioeconomic dimension of the explosive violence has been revealed. The impact of violence on people varies according to the types of violence but explosion reaction happens in an average force of 305 tons (300 kilograms bar) effecting on a square centimeters in a time of one thousandth of a second and at a temperature of 3000-4000C°. The violence created by this uncontrolled power creates an“indiscriminate”risks for all individuals, regardless of whether they are children, women or the elderly. The aim of this descriptive study is to determine the socioeconomic effects of violence (violence caused by the attacts using explosive matterials). In this context, an survey was filled by 184 people who were affected directily or indirecty by the terrorist attacks that was happened in Ankara Train Station (10 October 2015), Merasim Sokak (17 February 2016) and Kızılay Güvenpark (13 March 2016). The participants were mostly the people with high economic productivity; compresed of mostly men (72,8%) and 30-49 years old people who were middle aged. Althoug 173 peopled killed and 441 wounded in all those terror attacts, people and buildings which were not in the center of explosion had small demeges and injuries. In addition, the intensity of the explosion in the open area attacks is less than the attacks carried out in closed areas such as the metro station and closed building, and it causes less damage to the structure. One of the remarkable point from the result of the study is; most of the participants, such as 84.6%, stated that they were psychologically affected more by explosive violence when comparing to other crimes.