Küçük işletmelerin büyümesinde kurumsallaşmanın etkisi
The effect of institutioan on the growth of small businesses
  1. Tez No: 771450
  2. Yazar: İBRAHİM MİZANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ BORAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Küçük işletmelerin büyümesi ve rekabetçi olabilmeleri için kurumsallaşma sürecinin artıları ve eksileri en iyi şekilde değerlendirilmeli ve bu durumlar göz önüne alınarak hareket edilmelidir. Bu çalışmada literatürde daha önce yapılan çalışmalara değinilmiştir. Mikro, küçük ve orta büyüklükteki işletme ve kurumsallaşma kavramları detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Kurumsallaşma yolunda atılacak adımlar sunulmuştur. Türkiye'deki firmalar ve inşaat sektörü farklı kriterlerde kıyaslanıp sektörün yeri hakkında bilgi verilmiştir. Kurumsallaşmayla alakalı daha önceden yapılmış olan çalışmalardaki kriterler ve sektörde ihtiyaç duyulduğu düşünülen kriterler eklenip bir anket formu oluşturulmuştur. Ve bu anket inşaat sektöründe faaliyet gösteren 31 firma açısından 5'li Likert ölçeğine göre değerlendirilmiş olup verileri SPSS programında basit doğrusal regresyon analizi yöntemiyle işlenip sonuçları hakkında yorumlar yapılmıştır. Yorumlarda, kurulan hipotezler ve firma yetkililerinin kurumsallaşma tavsiyelerine verdiği puanlar üzerinden değerlendirmeler yapılmıştır. Ayrıca firma yetkililerinin vermiş olduğu ekstra tavsiyelere de yer verilmiştir. Çalışmada amaç kurumsallaşmanın küçük işletmeler için birçok yönüyle ele alınması ve bu sürece girecek olan küçük işletmeler için yol gösterici olmasıdır.
Özet (Çeviri)
In order for small businesses to grow and be competitive, the pros and cons of the institutionalization process should be evaluated in the best way and action should be taken considering these situations. In this study, the previous studies in the literature are mentioned. Micro, small and medium business and institutionalization concepts are explained in detail. Steps to be taken towards institutionalization are presented. Companies and the construction sector in Turkey were compared in different criteria and information was given about the place of the sector. A questionnaire form was created by adding the criteria in previous studies on institutionalization and the criteria thought to be needed in the sector. And this survey was evaluated according to a 5-point Likert scale for 31 companies operating in the construction sector, and the data were processed with the simple linear regression analysis method in the SPSS program and comments were made about the results. In the comments, evaluations were made on the hypotheses established and the points given by the company officials to the institutionalization recommendations. In addition, extra recommendations given by company officials are also included. The aim of the study is to address institutionalization in many aspects for small businesses and to be a guide for small businesses that will enter this process.